Kielce: zrekonstruowany papamobile z 1979 r. wyrusza w Polskę

2024-05-13 14:02
Papamobile
Autor: facebook.com

Odtworzony w Kielcach oryginalny polski samochód z pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r., uzupełni mobilną wystawę IPN dotyczącą tamtych historycznych wydarzeń. Razem z papamobile odwiedzi polskie miasta w dniach od 2 do 8 czerwca.

– Otrzymaliśmy propozycję udziału w wystawie, przygotowywanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, dotyczącej pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Odbudowany samochód papieski ma być integralnym elementem wspomnianej wystawy – mówi KAI Marek Adamczak, inicjator odbudowy papamobile i twórca Muzeum Samochodu Papieskiego w Cedzynie k. Kielc.Jak mówi, chodzi o wyjątkowe dzieło rodzimej motoryzacji, którego odbudowa zajęła mu 20 lat pracy, ale nie „żałuje żadnej minuty i zainwestowanych własnych funduszy”. 

W latach 2006-2011 pracownicy firmy AUTO-ADAMCZAK w Kielcach zrekonstruowali samochód na bazie oryginalnej ramy i odnalezionych podzespołów, w pełnej technicznej zgodności. Po niemal detektywistycznych poszukiwaniach planów i części odtworzono go we współpracy z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie, w którym przygotowywano samochód dla Ojca Świętego w 1979 r. oraz z inżynierami i studentami z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wystawa IPN, na którą „zaproszono” kieleckie dzieło motoryzacji, każdego dnia ma być prezentowana w innym miejscu. 

2 czerwca w niedzielę wystawę i towarzyszący jej papieski samochód będzie można obejrzeć w Warszawie na pl. Piłsudskiego. 3 czerwca miejscem wydarzenia będzie Gniezno i plac przykatedralny, a 4-5 czerwca wystawa i samochód znajdą się w Częstochowie na błoniach jasnogórskich. 6 czerwca to Kraków – ul. Franciszkańska naprzeciw Kurii Metropolitalnej lub plac Szczepański; 7 czerwca – Wadowice – rynek miasta i 8 czerwca – Nowy Targ, także – rynek miejski. 

Na co dzień samochód papieski można oglądać w Muzeum w podkieleckiej Cedzynie. 

Źródło: ekai