Kobiety w szeregach Gwardii Szwajcarskiej? Taka informacja obiegła media na całym świecie

2021-09-16 10:32
Gwardia
Autor: pixabay

Po ponad 500 latach istnienia, strzegącą bram Watykanu Gwardię Szwajcarską zasilą kobiety. Czy to prawda? Posłuchajcie co napisał „Tagesanzeiger".

Informację o otwarciu „papieskiego wojska” na płeć piękną, jako pierwszy podał właśnie szwajcarski dziennik. Ta opiera się na wypowiedzi Jeana-Pierre’a Rotha, byłego prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego. Instytucja jest fundatorem nowego budynku koszar przeznaczonych dla watykańskich gwardzistów.

Roth tłumaczy, że budynek od początku projektowany jest tak, by zapewnić przestrzeń również ewentualnym służącym w Gwardii- kobietom. Natomiast same koszary powstają w związku z decyzją papieża Franciszka o zwiększeniu liczby strażników ze 110 do 135 osób. Zapadła 3 lata temu po fali zamachów, jaka przetoczyła się przez Europę w 2017 r.

Na razie, doniesień „Tagesanzeiger” nie potwierdziła ani Gwardia Szwajcarska, ani Watykan. Ale przyszłego otwarcia na kobiety nie wykluczają: prezes Fundacji Gwardii Ruth Metzler-Arnold, a także były komendant oddziału Daniel Anrig.

Sprawdźmy, kto może zostać gwardzistą? Aby zakwalifikować się do służby w tej elitarnej jednostce, kandydat musi spełnić szereg rygorystycznych warunków: być praktykującym katolikiem o nieskazitelnej opinii, kawalerem między 19 a 30 rokiem życia, obywatelem Szwajcarii po maturze, cieszącym się dobrym zdrowiem i wzrostem powyżej 174 centymetrów wzrostu, po odbytej służbie wojskowej.

Gwardia Szwajcarska powstała w r. 1506 z inicjatywy papieża Juliusza II. Od początku jej naczelnym zadaniem była osobista ochrona następców św. Piotra. Zasadnicza służba w Gwardii Szwajcarskiej trwa dwa lata, z możliwością przedłużenia.Z racji swej niewielkiej liczebności i długoletniej historii nazywana bywa najmniejszą i najstarszą armią świata.

Źródło: pl.aleteia.org