Koszalin: ingres do katedry bp Zbigniewa Zielińskiego

2023-03-04 14:23
Bp Zbigniew Zieliński
Autor: BP KEP

Staję przed Wami - Kościołem koszalińsko-kołobrzeskim - pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań - powiedział bp Zieliński podczas ingresu do koszalińskiej katedry.

Tak jak przed dziesięcioma miesiącami, tak i dziś, staję pośród Was, by z woli Papieża Franciszka, kontynuować wcześniej rozpoczętą, w charakterze biskupa koadiutora, posługę w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej – powiedział bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski. Dziś odbył się jego ingres do Katedry Koszalińskiej.

twitter

p Zieliński przyznał w homilii, że „przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka w postaci różnorakiej walki, daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie” – stwierdził. Dodał, że do tego dochodzą „dramatyczne konsekwencje pandemii i wojny za wschodnią granicą eskalujące nie tylko problemy medyczne czy ekonomiczne, ale przede wszystkim ukazujące rozpad środowiska rodzinnego”.

Odwołując się do wskazania Chrystusa „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” (12 czerwca 1987), bp Zieliński wyraził pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej ziemi.

Bp Zieliński podziękował również dotychczasowemu ordynariuszowi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp. Edwardowi Dajczakowi za „możliwość harmonijnego wchodzenia w historię i rzeczywistość tej diecezji”. „Teraz wdzięcznym sercem zwracam się do Ciebie z prośbą o dalszą pomoc i staję przy Tobie, by Cię na tym etapie życia wspierać – tak jak nauczono mnie tego w moim rodzinnym wielopokoleniowym domu!” – podkreślił bp Zieliński. „Edwardzie Bracie i Przyjacielu, z tego tytułu jestem Twoim dozgonnym dłużnikiem!” – dodał.Staję przed Wami – Kościołem Koszalińsko-Kołobrzeskim pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed Wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary wołając: +Panie nie zważaj na nasze grzechy lecz na wiarę całego Kościoła+” – zaznaczył bp Zieliński.

twitter

Bp Zbigniew Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego br. Wcześniej, od 10 marca 2022 roku, był biskupem koadiutorem tejże diecezji. Bp Zieliński jest szósty biskupem koszalińsko-kołobrzeskim.

BP KEP

Bp Zieliński przyznał w homilii, że „przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka w postaci różnorakiej walki, daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie” – stwierdził. Dodał, że do tego dochodzą „dramatyczne konsekwencje pandemii i wojny za wschodnią granicą eskalujące nie tylko problemy medyczne czy ekonomiczne, ale przede wszystkim ukazujące rozpad środowiska rodzinnego”.

Odwołując się do wskazania Chrystusa „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” (12 czerwca 1987), bp Zieliński wyraził pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej ziemi.

Podziękował również dotychczasowemu ordynariuszowi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edwardowi Dajczakowi za „możliwość harmonijnego wchodzenia w historię i rzeczywistość tej diecezji”. „Teraz wdzięcznym sercem zwracam się do Ciebie z prośbą o dalszą pomoc i staję przy Tobie, by Cię na tym etapie życia wspierać – tak jak nauczono mnie tego w moim rodzinnym wielopokoleniowym domu!” – podkreślił bp Zieliński. „Edwardzie Bracie i Przyjacielu, z tego tytułu jestem Twoim dozgonnym dłużnikiem!” – dodał.

''Staję przed Wami – Kościołem Koszalińsko-Kołobrzeskim pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed Wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary wołając: +Panie nie zważaj na nasze grzechy lecz na wiarę całego Kościoła+” – zaznaczył bp Zieliński.

Bp Zbigniew Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Wcześniej, od 10 marca 2022 roku, był biskupem koadiutorem tejże diecezji. Bp Zieliński jest szósty biskupem koszalińsko-kołobrzeskim.

Źródło: BP KEP