Krajowy duszpasterz sportowców odznaczony krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

2022-01-19 12:51
Ks. Edward Pleń
Autor: salezjanie.pl

Prezydent odznaczył księdza Edward Plenia SDB, krajowego duszpasterza sportowców, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To za wybitne zasługi na rzecz środowiska sportowego oraz działalność społeczną i duszpasterską.

Uroczystość odbyła się podczas „Dnia Polskiego” zorganizowanego z okazji udziału Polskiej Reprezentacji w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego. Podkreślał, jak ogromne znaczenie dla budowania prestiżu państwa, dla budowania jego siły w przestrzeni międzynarodowej mają wyniki sportowe, występy reprezentantów, z których najważniejsze są te dziejące się na igrzyskach.

Wśród uhonorowanych znalazł się krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń SDB. Duchowny został odznaczony Krzyżem Komandorskim za "wybitne zasługi na rzecz środowiska sportowego, za działalność społeczną i duszpasterską".

Duszpasterstwo sportowców jako zadanie stawia sobie duchową i pastoralną troskę o ludzi sportu: zawodników, trenerów, działaczy i kibiców. Organizuje dla nich rekolekcje, dni skupienia i spotkania formacyjne. Animuje również imprezy o charakterze ogólnopolskim takie jak opłatek sportowców, spotkanie wielkanocne, pielgrzymka, parafiada, sympozjum naukowe. Celem tych działań jest przesycenie świata sportu wartościami ewangelicznymi i chrześcijańskimi.

Duszpasterstwem sportowców kieruje delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców, którego wspiera krajowy duszpasterz sportowców przy współpracy z diecezjalnymi i zakonnymi duszpasterzami sportowców.

Źródło:ekai