Kraków: cicha procesja przejdzie w sobotę ulicami Krakowa

2023-03-17 15:10
Cicha procesja
Autor: Archidiecezja Krakowska

W sobotę, 18 marca, uliczkami krakowskiego Starego Miasta już po raz trzeci przejdzie „Cicha procesja”, analogiczna do wydarzenia, które co roku, od prawie 150 lat odbywa się w Amsterdamie. Obie nawiązują do kultu Najświętszego Sakramentu i lokalnych cudów eucharystycznych z XIV wieku.

Nie ma monstrancji ani feretronów, śpiewów i głośnych modlitw. Podobnie jak za pierwszym i drugim razem (20 marca 2021 i 19 marca 2022), procesja wyruszy spod dominikańskiej Bazyliki Świętej Trójcy po Mszy świętej o godzinie 12:00. Samemu lub w mniejszych grupkach można dojść do bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu. Po spotkaniu i adoracji w miejscu docelowym, procesja wróci inną trasą, analogicznie do oryginalnej Cichej Procesji amsterdamskiej.

Wierni idą w ciszy, przemieszani ze zwykłymi przechodniami, modląc się w milczeniu w sercu. Forma ta została wymuszona zakazem procesji katolickich, który w protestanckiej Holandii został zniesiony dopiero czterdzieści lat temu, a następnie została utrzymana przez Episkopat holenderski jako ugruntowana, a jednocześnie aktualna i znacząca w naszych czasach tradycja.

Te same wartości zdecydowały, że amsterdamską formę publicznej modlitwy przejął organizator polskiej edycji wydarzenia, Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Jak mówi jej prezes, ojciec Łukasz Miśko OP: Na naszych oczach krakowska Cicha Procesja staje się tradycją. Początkowo, 2 lata temu, forma «procesji bez procesji» była niejako wymuszona ograniczeniami pandemicznymi, ale odnaleziona wtedy łączność z Kościołem w Holandii okazała się wartością, którą nadal chcemy kultywować mimo ustania pandemii. Odkryliśmy też wartość samej formy cichej procesji, formy adekwatnej do naszej kultury, w której coraz więcej osób ze znużeniem, jeśli nie irytacją reaguje na tradycyjne przejawy masowego katolicyzmu – podkreślił.

Źródło: archidiecezja krakowska, ekai