Kraków: ikona za apteczkę na Ukrainę

2022-03-02 13:13 Justyna Bieniek
Ikona
Autor: fraternia.pl

Kapucyńska Fraternia Pojednanie organizuje na Facebooku aukcję swoich ikon. Dochód z licytacji przeznaczy na zakup apteczek pierwszej pomocy do opatrywania rannych w warunkach polowych.

Kapucyni mają w Ukrainie kilka klasztorów. Od współbraci z napadniętego przez Rosję kraju dostają informacje, że wśród najbardziej poszukiwanych produktów teraz, bardzo potrzebne są profesjonalne apteczki do opatrywania rannych w warunkach polowych. Stąd pomysł licytacji. Te organizowane są na profilu FB Fraterni Pojednanie.

Do każdego z dzieł przypisana jest cena wywoławcza. Ikony można licytować pod każdym zdjęciem osobno, wpisując swoje propozycje w komentarzach. Wśród oferowanych dzieł znajdują się m.in. ikony br. Borysa Karczmarzyka: „Święty Mikołaj cudotwórca”, „Bogurodzica” zainspirowana malarstwem Jerzego Nowosielskiego; br. Mateusza Włosińskiego: „Maryja Opiekunka” w stylistyce ludowej, inspirowana twórczością ukraińskiego malarza Romko Zilinko, „Mandylion” utrzymany w romańskim stylu. Licytacje potrwają do 8 marca.

Fraternia Pojednanie to wspólny projekt fundacji AKEDA i braci kapucynów. Zakonnicy odkrywają bogactwo duchowości zawartej w ikonografii oraz malarstwie i sztuce. Piszą również ikony, idąc po śladach wielu znanych twórców. Społeczność skupiona wokół Fraterni to ludzie, dla których ważna jest sztuka otwarta na spotkanie z Tajemnicą.

Inicjatorami Fraterni Pojednanie są bracia: Marcin Świąder, Mateusz Włosiński, Borys Karczmarzyk. W ramach Kustodii Ukrainy i Rosji zakonu kapucynów znajdują się klasztory w Kamieńskiem, Dnieprze, Kijowie, Krasiłowie, Starokonstantynowie, Winnicy i Użhorodzie. Bracia nie opuszczają kraju. Dają schronienie i niosą pomoc wielu osobom.

Źródło:ekai