Kraków: Medale Św. Brata Alberta wręczone

2024-04-08 20:40
Medale Św. Brata Alberta
Autor: https://www.facebook.com/andrzej.damian

Bp Damian Muskus, Agnieszka i Krzysztof Globiszowie, Adam Małysz oraz Anna Chojczak odebrali w Krakowie Medale św. Brata Alberta. Wyróżnienie przyznaje Fundacja im. Brata Alberta z Radwanowic osobom zasłużonym w niesieniu pomocy potrzebującym.

Uroczystość w Teatrze im. Słowackiego odbyła się po raz pierwszy bez zmarłego w styczniu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, założyciela i wieloletniego prezesa radwanowickiej fundacji.

- Nie ma już z nami księdza Tadeusza. Pozostała miłość, pamięć i wdzięczność - mówił Jan Bujnowicz z Fundacji i. Brata Alberta, przedstawiając nową prezes Małgorzatę Urbanik. Następczyni ks. Isakowicza-Zaleskiego podkreślała, że zmarły kapłan uczestniczył w ostatnich obradach kapituły i podpisał komunikat z decyzją o tegorocznych laureatach.

Wręczenie wyróżnień odbyło się podczas 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Albertiana".

Biskup Damian Muskus został wyróżniony za "wieloletnią działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, chorych i potrzebujących". Jak podkreślano, krakowski biskup pomocniczy jest przyjacielem fundacji, człowiekiem wielkiego serca, który osobiście angażuje się w pomoc potrzebującym, zwłaszcza chorym dzieciom.

- Mam doświadczenie we wręczaniu medali, ale nie w ich odbieraniu. Ten medal jest moim pierwszym i ostatnim, najważniejszym - przyznał duchowny. Mówił, że największą nagrodą dla niego jest widok dziecka, które "podskakuje, kopie piłkę, chodzi", odzyskując sprawność i zdrowie dzięki pomocy i wsparciu ludzi dobrego serca.

Za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących uhonorowano także Adama Małysza. Sportowiec został wyróżniony za wspieranie projektów dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących. - To wy jesteście dla nas inspiracją. Wasz duch, cierpliwość, wytrwałość, to, że z czegoś małego robicie wielkie rzeczy. Zdobywacie więcej medali od ludzi sprawnych. Walczycie sercem! Dziękuję za lata wsparcia i inspiracji - mówił Adam Małysz.

Agnieszka i Krzysztof Globiszowie otrzymali Medal również za wieloletnie wspieranie Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i zaangażowanie w jej działalność. - Dziękuję bardzo - powiedział na scenie zmagający się z afazją Krzysztof Globisz. Jego żona dedykowała nagrodę wolontariuszom oraz mamom, ojcom, krewnym osób z niepełnosprawnościami. - Miłości, którą otrzymaliśmy od was, nie da się policzyć - dodała.

Wśród wyróżnionych znalazła się także Anna Chojczak, którą doceniono za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a zwłaszcza za działania w Stowarzyszeniu "Czuję Sercem" z Konstantynowa Łódzkiego. Dla osób z niepełnosprawnościami pracuje od 40 lat. Aktywnie uczestniczy w kształtowaniu pozytywnego klimatu wokół nich, dowodząc, że osoby te mogą wieść szczęśliwe, spełnione życie i wzbogacać swoje środowisko.

Anna Chojczak mówiła o swojej wdzięczności za medal przyznany przez fundację, z którą współpracuje od 30 lat. - To wspaniałe, piękne lata, pełne przygód. Ten medal to zobowiązanie, by być dobrym jak chleb. Postaram się nie zawieść tego zaufania - zapewniała.

Wyróżnienia tradycyjnie wręczał bp Damian Muskus. On sam - zgodnie ze swoim pragnieniem - odebrał medal z rąk Jana Świątka, mieszkańca Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Medal św. Brata Alberta to wyróżnienie ustanowione w 1997 r. Corocznie ogólnopolska kapituła, powołana przez Fundację im. Brata Alberta, przyznaje go ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami i potrzebującym pomocy.

Medal, przedstawiający przytulającego dzieci, zaprojektował Krzysztof Sieprawski, mieszkaniec Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Źródło: ekai