Kraków: podczas Orszaku Trzech Króli zebrano ponad 80 tys. złotych

2024-01-18 19:38
orszak
Autor: materiały prasowe

W trakcie Orszaku Trzech Króli w Krakowie prowadzono zbiórkę na pomoc mieszkaniową dla osób bezdomnych. Są oni pod opieką Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Udało się zebrać ponad 80 tys. zł.

Kwesta odbyła się zarówno podczas przemarszu Orszaku Trzech Króli, jak również przy 15 parafiach w Krakowie, Wieliczce i Kłaju. Kwestowali wolontariusze- 200 osób, zarówno dorośli, seniorzy, jak i licealiści oraz całe rodziny z dziećmi.

Łącznie - podczas zbiórek ulicznej i online - udało się uzbierać ponad 80 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na koszty utrzymania 12 mieszkań prowadzonych przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, w których przebywa teraz 28 bezdomnych. Pieniądze pokryją opłaty za media, remonty, zakup wyposażenia, naprawy sprzętów oraz wsparcie terapeutów oraz pracowników socjalnych.

- Pomimo niesprzyjającej pogody udało się osiągnąć podobny wynik, jak w roku ubiegłym, co stanowi ogromny sukces tegorocznej zbiórki - podsumowuje Magdalena Szydełko z krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

To organizacja pożytku publicznego, która powstała 20 lat temu z myślą o ludziach, którzy utracili swój dom. W miejscu tym w prawdzie i równości pracownicy, bracia kapucyni i wolontariusze towarzyszą osobom bezdomnym w ich drodze do samodzielnego życia.

Fachowe i wszechstronne wsparcie udzielane ponad 1600 podopiecznym rocznie odbywa się w prowadzonych przez Dzieło Centrach Pomocy - przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie. Oprócz pomocy doraźnej - możliwości kąpieli, wymiany i wyprania odzieży - w Centrach udzielane jest również wsparcie specjalistyczne: socjalne, zawodowe, prawne i duchowe.

Dodatkowo Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi 12 mieszkań wspieranych. Od wielu lat angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność. Staje się tym samym głosem zapomnianych, zepchniętych na margines i uwięzionych w krzywdzących stereotypach osób bez domu.

Źródło:ekai