Kraków: powstanie muzeum misjonarzy męczenników

2022-01-11 12:54
Misjonarze
Autor: Francisofmconv/wikimedia commons

Rower o. Michała Tomaszka, radio o. Zbigniewa Strzałkowskiego, dokumenty, osobiste rzeczy – to część eksponatów, jakie znajdą się w muzeum pierwszych polskich franciszkańskich misjonarzy męczenników. Placówka będzie się mieścić w budynku klasztoru franciszkanów, naprzeciwko papieskiego okna.

Pomysł upamiętnienia błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego zrodził się w związku z obchodzonym w 2021 roku jubileuszem 30. rocznicy męczeńskiej śmierci zakonników. - Chcemy zgromadzić i wyeksponować dokumenty, pamiątki dokumentujące ich życie, powołanie i misję w Peru, ale także konkretne owoce rozwijającego się dynamicznie kultu męczenników z Pariacoto – mówi br. Jan Hruszowiec OFMConv, promotor ich kultu.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć dokumenty, zdjęcia, ale także np. odzież błogosławionych, rower należący do o. Michała Tomaszka, maszynę, na której napisał pracę magisterską, czy też radio o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Planowane są także emisje materiałów audiowizualnych i filmów poświęconych męczennikom oraz rozwojowi ich kultu w Polsce i na świecie. Będziemy gotowi oprowadzać grupy obcojęzyczne, bo nasz klasztor i muzeum znajduje się na turystycznej trasie w drodze z bazyliki św. Franciszka na Wawel. Chcemy dotrzeć z przesłaniem naszych męczenników do ludzi z całego świata – tłumaczy br. Hruszowiec.

Wstępnie franciszkanie planują otworzyć muzeum za kilka miesięcy. Ale potrzebują pomocy, stąd prośba o wsparcie. Potrzebne informacje znajdują się na stronie meczennicy.franciszkanie.pl oraz na kanale YouTube: www.youtube.com/MichaliZbigniew.

Relikwie męczenników z Pariacoto znajdują się już w 477 miejscach na świecie. Nie ma ich tylko na Antarktydzie. W samej Polsce relikwie trafiły do 288 miejsc. Powstają kaplice pod ich wezwaniem, a ich imionami nazywane są szkoły i ulice. Przeprowadzono 432 akcje z męczennikami, na miejscu i wyjazdowe, tzw. misyjne dni męczenników. Odbywają się w Polsce i na świecie, m.in. w Peru, Anglii, Włoszech, USA, Belgii, Francji, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji, w Holandii, Niemczech, Rosji czy Rwandzie. Kult błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego propagowany jest również w internecie. Franciszkańscy misjonarze mają swoje strony w mediach społecznościowych. Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto prowadzi strony meczennicy.franciszkanie.pl oraz krucjata.franciszkanie.pl. W bazylice franciszkanów w Krakowie przechowywane są relikwie błogosławionych.

W 1989 roku franciszkańscy misjonarze o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 roku. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca. Bł. Michał jest patronem dzieci i młodzieży, wyprasza u Boga dar potomstwa. Bł. Zbigniew to patron cierpiących i chorych na duszy i ciele, orędownik osób zniewolonych i opętanych. Męczennicy z Pariacoto są patronami krucjaty różańcowej w obronie przed terroryzmem. Chodzi zarówno o akty terrorystyczne, jak i wszelkie przejawy terroryzmu w codzienności, np. język nienawiści, przemoc i dyskryminacja – precyzuje br. Hruszowiec.

Źródło:ekai