Kraków: przed oknem papieskim rozbłyśnie choinka z Beskidu Sądeckiego

2022-12-02 12:09
Choinka przed oknem papieskim w Krakowie
Autor: pixabay

Tegoroczna 16. choinka przed oknem papieskim w Krakowie rozbłyśnie 17 grudnia. Jodła mierzy ok. 15 metrów i liczy ok. 60 lat – informuje kuria. Na Franciszkańską 3 przyjedzie z leśnictwa Roztoka Mała w Beskidzie Sądeckim.

Leśnicy, którzy wybrali choinkę, podkreślają, że rośnie w „przepięknej dolinie, gdzie Maria Konopnicka pisała swoje opowiadanie o Rogasiu z Doliny Roztoki”. Pod drzewem wyrastają młode jodły o wysokości od 5 do 8 metrów. Nadleśnictwo wykorzystuje naturalne odnawianie lasu, dlatego po wycięciu drzewa nie będzie prowadziło dodatkowych nasadzeń. Jodła zostanie przywieziona do Krakowa w nocy 13 grudnia.

Choinka po raz 16. stanie przed oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3. Dzień później, światełka na drzewie uroczyście włączy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Uroczystemu rozświetleniu będzie towarzyszyć świąteczny koncert góralskiej kapeli z Raby Wyżnej – Małej Armii Janosika. Zespół liczy 180 członków w wieku od 3 do 70 lat. Pod koniec wydarzenia na ul. Franciszkańskiej pojawi się św. Mikołaj z prezentami dla dzieci. W tym roku upominki przygotuje Caritas, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Tradycja stawiania i uroczystego rozświetlania choinki przed oknem papieskim w Krakowie przywędrowała z Watykanu. Od 1982 r. bożonarodzeniowe drzewka przywożono dla Jana Pawła II i ustawiano na placu św. Piotra tuż obok szopki. Papież wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na tę choinkę i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nią żłóbka. Po śmierci papieża nowy metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz wprowadził ten zwyczaj w stolicy Małopolski. Pierwsze drzewko na skwerze przy Franciszkańskiej 3 pojawiło się w 2007 r.

Źródło:ekai