Kraków: rusza zbiórka na kupno butów dla bezdomnych

2022-11-28 14:35
Buty dla bezdomnych
Autor: caritaspoznan.pl

Krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio rozpoczyna zbiórkę, która ma wesprzeć osoby bezdomne przez rozpoczynającą się zimą. Na ten cel potrzeba 19 tys. zł.

19 tys. zł - tyle potrzeba do zakupu 80 par zimowych butów, 40 par spodni dresowych, 80 par kalesonów i 100 termosów. 19 tys. zł to dużo, szczególnie przy szalejącej inflacji i wzroście cen niemalże wszystkiego. Ale 19 tys. zł podzielone przez 1000 osób dobrej woli to już tylko 19 zł, które pomoże przetrwać zimę osobom bezdomnym - mówi Justyna Nosek z organizacji.

Jak dodaje, życie na ulicy to często survival, a odzież musi być wytrzymała i odpowiednia do panujących warunków. - Rany, obtarcia, odmrożenia czy amputacje kończyn nie są rzadkością wśród osób bezdomnych. Przyczyn jest wiele, lecz jedną z najbardziej podstawowych jest brak odpowiedniego obuwia. Dlatego ponad połowę zebranej kwoty Dzieło Pomocy przeznaczy na zakup nowych butów, które w magazynie odzieży są towarem deficytowym - zapowiada Nosek. I dodaje, że wbrew powszechnym przekonaniom, bezdomni często pokonują nawet kilkanaście kilometrów dziennie, przemieszczając się między schroniskiem, noclegownią a punktami pomocy i dworcem. - Stąd tej zimy oprócz ciepłych ubrań oraz termosów, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio chce zapewnić podopiecznym przede wszystkim nowe obuwie - podkreśla Nosek.

Każdej osobie bezdomnej korzystającej z garderoby Dzieła, przysługuje jedna para zimowego obuwia na sezon, buty muszą być więc solidne i wytrzymałe. Co roku liczba wizyt w magazynie odzieży organizacji to około 5 tys. Każdy, kto chciałby wesprzeć akcję, może to zrobić na stronie zrzutki https://zrzutka.pl/

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio jest organizacją pożytku publicznego. Poprzez braci kapucynów i wolontariuszy towarzyszy osobom bezdomnym w ich drodze do samodzielnego życia. Fachowe i wszechstronne wsparcie udzielane jest ponad 1600 podopiecznym rocznie. Od wielu lat Dzieło angażuje się również w akcje społeczne, które mają zwrócić uwagę otoczenia na problem, jakim jest bezdomność. Staje się tym samym głosem zapomnianych, zepchniętych na margines i uwięzionych w krzywdzących stereotypach osób bez domu.

Źródło:ekai