Kraków: studenci zebrali ponad 160 tys. złotych na pomoc dla Ukrainy

2022-04-08 11:46
Ciacho za ciacho
Autor: Archidiecezja Krakowska

Ponad 160 tys. złotych zebrali studenci z dominikańskiego DA „Beczka” w Krakowie podczas wielkopostnej edycji charytatywnej akcji „Ciacho za ciacho”. Całkowity dochód trafi do prowadzonego przez dominikanów Domu św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie.

Akcja odbyła się w niedzielę 3 kwietnia pod hasłem „Pokój dla dzieci”. Dominikański dom w Fastowie, który działa od 2005 roku, jest miejscem pomocy dla najbardziej potrzebujących i najsłabszych – dzieci, samotnych matek, osób z niepełnosprawnością. W czasie wojny znajdują tam schronienie uciekinierzy z terenów ogarniętych działaniami zbrojnymi. Organizatorem „Ciacho za ciacho” jest grupa charytatywna Szpunt przy Duszpasterstwie Akademickim „Beczka”. Zaangażowanych było ok. 200 wolontariuszy. Tuż przed pandemią, w 2019 roku, studenci zebrali ponad 113 tys. złotych.

Kiermasz charytatywnej grupy Szpunt organizowany jest w Krakowie dwa razy w roku – przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Dzięki dotychczasowym akcjom udało się m.in. zbudować studnię w Sudanie, zakupić rentgen dla szpitala w Ugandzie czy wesprzeć Stowarzyszenie „ PO-MOC” s. Anny Bałchan w Katowicach. Wsparto również ośrodek dla trędowatych w Indiach, Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach, Fundację „Hipoterapia”, Dom Wspólnoty L’Arche w Śledziejowicach, Centrum Pomocy im. św. Ojca Pio czy Wspólnotę „Chleb Życia”.

Pierwsza edycja tej akcji odbyła się w 2003 roku.

Źródło:ekai