Kraków: udana tegoroczna akcja ,,Kredkobranie''

2022-11-08 18:09
Kredkobranie
Autor: kredkobranie.pl

Blisko 60 tys. sztuk kompletów i opakowań przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych udało się pozyskać dzięki inicjatywie „Kredkobranie”. Dary zebrane w ramach akcji, prowadzonej przez krakowską Fundację Ignatianum, trafią do uczniów na Litwie i Ukrainie.

W ramach akcji, od pięciu lat pomoc trafia do najmłodszego pokolenia Polaków, którzy mieszkają na Kresach. Zebrane dary zasilą polskie szkoły i placówki edukacyjne, w których uczą się polskie dzieci i młodzież na Litwie oraz Ukrainie. - Pragniemy, aby młodzi ludzie mieli zapewnione wyprawki szkolne, zawierające podstawowe i nowe przybory szkolne oraz materiały plastyczne. Na pewno doda im to większych chęci do nauki i wywoła uśmiech na twarzy - podkreśla Tomasz Konturek, koordynator i pomysłodawca „Kredkobrania” oraz prezes Fundacji Ignatianum. Pokazujemy, że dbamy o naszych przyjaciół - przyszłych ambasadorów polskości na Kresach i kustoszy polskich miejsc pamięci za wschodnią granicą - podkreśla Konturek.

W akcji wzięli udział także darczyńcy indywidualni, placówki edukacyjne i instytucje. Inicjatywę wsparło prawie 300 szkół i przedszkoli. Dzięki zaangażowaniu z całej Polski, udało się zebrać 60 tys. sztuk kompletów i opakowań, m.in. kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych i plastycznych. Już w tym tygodniu wolontariusze „Kredkobrania” wyruszą na Litwę, gdzie zebrane dary przekażą polskim szkołom w rejonie solecznickim, święciańskim oraz wileńskim.

Inicjatywę można nadal wspierać finansowo poprzez wpłaty na konto Fundacji Ignatianum o nr. 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem „Kredkobranie” lub poprzez portal https://zrzutka.pl/6dumzy.

Patronat honorowy nad akcją objął m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty oraz ks. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Źródło:ekai