Kraków: w samo południe z Wieży Mariackiej wybrzmiał hymn Ukrainy

2022-03-03 17:08
Kraków, Wieża Mariacka
Autor: Pixaby/ Creative Commons

O 12:00 z Wieży Mariackiej wybrzmiał hymn Ukrainy „Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola”. Jest to wyraz solidarności z walczącymi o wolność Ukraińcami.

To symboliczny gest solidarności ze wszystkimi obywatelami Ukrainy. Melodie inne niż hejnał mariacki hejnaliści mariaccy w Krakowie odgrywają tylko w szczególnych chwilach. Tak było m.in. kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej- wtedy z wieży kościoła Mariackiego Kraków usłyszał „Odę do radości”.

W przeszłości zamiast hejnału, podczas żałoby narodowej, grany był także utwór "Łzy matki". Z wieży słychać było także inne utwory, głównie w dniu pogrzebu ludzi kultury związanych z Krakowem. W 2012 r. w trakcie uroczystości pogrzebowych Wisławy Szymborskiej grano melodię do jednego z jej wierszy "Nic dwa razy". Hymn Ukrainy wybrzmiał dziś także w wielu innych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Rzeszowie i Białymstoku.

Hejnał mariacki jest grany na żywo co godzinę, najważniejszy występ ma jednak miejsce w południe.

Źródło:stacja7