Kraków: wraca Żywa Szopka

2021-12-20 15:21
Szopka żywa
Autor: Archidiecezja Łódzka

Żywe zwierzęta i kolędowanie- to atrakcje, które czekają na mieszkańców i turystów we franciszkańskiej Żywej Szopce. Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, wydarzenie wraca na ul. Franciszkańską.

W ubiegłym roku zamiast tradycyjnej Żywej Szopki, zakonnicy zaproponowali transmisję nabożeństw i wspólnego kolędowania z kaplicy seminaryjnej. - W tym roku chcemy spotkać się już osobiście, by w gronie rodziny i drugiego człowieka ucieszyć się z narodzin Jezusa. Wszystko oczywiście w warunkach aktualnego reżimu sanitarnego - zapowiada br. Jakub Szczepanek OFMConv. To dlatego Żywa Szopka potrwa krócej niż do tej pory, bo tylko 24 i 25 grudnia. Franciszkanie zrezygnowali z organizacji wydarzeń towarzyszących w zamkniętych pomieszczeniach.  

Tradycyjnie jednak na przybyłych będą czekać żywe zwierzęta - dzięki uprzejmości krakowskiego zoo w naszej szopce znajdą się lamy, osiołek i kuc, które zawsze cieszą się największym zainteresowaniem najmłodszych. A wspólną radość z przyjścia Nowonarodzonego wyrazimy śpiewem kolęd i pieśni świątecznych z zaproszonymi zespołami - opisuje br. Szczepanek. Na scenie 24 grudnia wystąpi zespół „Fioretti”, a 25 grudnia „Kwartet C.D.N.”, „Jakubowe Muszelki” oraz ponownie „Fioretti”.

Tradycja franciszkańskiej szopki sięga XIII w., kiedy św. Franciszek, po uzyskaniu zgody od Papieża, we włoskiej miejscowości Greccio przygotował żłób, siano oraz woła i osła. W ten sposób chciał odtworzyć atmosferę betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa. W Krakowie po raz pierwsza szopka stanęła w 1991 r. Budowa tegorocznej rozpoczęła się w poniedziałek.

Źródło: ekai