Ku pamięci św. Jana Pawła II. W Płocku odbył się IX Bieg Papieski

2021-10-19 11:03
Płock
Autor: Fallaner/wikimedia commons

Mieszkańcy Płocka chcieli uczcić 43 rocznicę wyboru Papieża Polaka. Bieg po raz kolejny zorganizowała Akcja Katolicka. Trasa prowadziła przez miejsca, które w 1991 roku odwiedził św. Jan Paweł II.

Na starcie pojawili się przede wszystkim młodzi ludzie, m.in. z popularnej szkoły „Siedemdziesiątki”, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Parafialno-Uczniowskiego Klubu „Viktoria” w Płocku.Bieg Papieski poprzedziło spotkanie uczestników na Placu Celebry, gdzie 7 czerwca 1991 r. papież sprawował uroczystą Eucharystię. W czerwcu tego roku stanął tam nowy pomnik, upamiętniający pielgrzymkę, sfinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego miasta Płocka. Jego powstanie było zwieńczeniem starań Stowarzyszenia rodzin i stowarzyszeń Katolickich diecezji płockiej.

Na Placu Celebry ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej, przypomniał młodym ludziom okoliczności papieskiej pielgrzymki i jej najważniejsze wydarzenia. Jan Paweł II odwiedził miasto na początku czerwca 1991 r. Towarzyszyło mu hasło- „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. Odbyła się wtedy msza na placu w sąsiedztwie stadionu „Wisły”, modlono się przy pomniku bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego. Ojciec Święty spotkał się też z osadzonymi w Zakładzie Karnym. W programie papieskiej wizyty znalazły się także: nabożeństwo czerwcowe w bazylice katedralnej, podczas którego zakończono 42. synod diecezjalny. Papież przemówił do zebranych z okien domu biskupiego przy Placu Narutowicza. To ostatnie wydarzenie zostało upamiętnione w czerwcu 2020 r. Na budynku umieszczono mozaikę z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Właściwą mapę wczorajszego biegu sportowego, poprowadzonego przez Leszka Brzeskiego, wyznaczały wspomniane miejsca. Trasa zakończyła się przy papieskim pomniku koło katedry, gdzie złożono okolicznościowe kwiaty. Była też „Barka” i modlitwa „Anioł Pański”. IX Bieg Papieski odbył się w ramach 36. Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Źródło: ekai