KUL dołącza do kampanii Foodsharing. Na kampusach staną lodówki

2023-12-20 11:38
Lodówka społeczna na KUL
Autor: ZS Lodówka społeczna na KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jako pierwsza uczelnia w Lublinie włącza się w inicjatywę Foodsharing Polska. Na dwóch kampusach KUL-u – Głównym i Poczekajce – stanęły lodówki społeczne. Akcji patronuje hasło: „Podziel się, pomóż, nie wyrzucaj!"

W samym Lublinie pierwsza – i jak dotąd jedyna – jadłodzielnia powstała 14 grudnia 2018 r. na targowisku nr 1 przy al. Tysiąclecia. Teraz mieści się w boksie nr 97. Na jej wyposażenie składa się lodówka i regały z półkami, na których można zostawiać żywność zdatną do spożycia. Lodówki społeczne KUL będą więc zaledwie drugim i trzecim takim miejscem w mieście.

– Dzięki naszym lodówkom społecznym chcemy przyczynić się do wzrostu świadomości konsumenckiej wśród mieszkańców Lublina. Mamy nadzieję, że w ten sposób realnie wpłyniemy na ograniczenie marnowania żywności. Choć jadłodzielnia nie jest inicjatywą pomocową, wierzymy, że może w jakimś stopniu poprawić sytuację osób potrzebujących czy niezamożnych – mówił rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Jak podaje raport Federacji Polskich Banków Żywności z 2023 r., w Polsce każdego roku na śmietnik trafia łącznie 4,8 mln ton żywności na różnych etapach produkcji, dystrybucji i konsumpcji. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju wyrzuca do kosza około 247 kg jedzenia w ciągu roku. Jednocześnie ponad 1,5 mln Polaków żyje poniżej progu ubóstwa. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II mając świadomość skali problemu, z którym wszyscy w jakimś stopniu się mierzymy, postanowił dołączyć do stowarzyszenia Foodsharing Polska.

Foodsharing umożliwia producentom i dystrybutorom żywności, a także osobom indywidualnym podzielić się nadmiarową żywnością. Dzięki temu produkty, które po prostu niepotrzebnie by się zmarnowały, mogą trafić do osób, które z nich skorzystają.

Aby maksymalnie ułatwić ten proces, Foodsharing Polska organizuje tzw. jadłodzielnie (specjalnie oznaczone lodówki i szafki), w których każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. Pierwsza jadłodzielnia powstała w maju 2016 r. w Warszawie. Teraz ich lista w Polsce jest spora – samych jadłodzielni Foodsharing Polska jest już 103, dodatkowo działają 43 podobne punkty, otwarte w ramach innych inicjatyw.

Jadłodzielnia jest dla wszystkich – to znaczy, że każdy, bez względu na jego status materialny, może śmiało wziąć z niej to, na co ma ochotę i to bezpłatnie.

Źródło: KUL