L'Aquila: tysiące pielgrzymów wybierają się na spotkanie z papieżem

2022-08-25 17:29
L'Aquila
Autor: wikimedia commons

Sześć specjalnych pociągów przywiezie pielgrzymów do L'Aquili. Papież będzie w mieście położonym ok. 100 km na wschód od Rzymu- 28 sierpnia. Jak informuje rzymski dziennik "Il Messaggero", na papieskiej Mszy św. spodziewanych jest ponad 3 tys. wiernych. Franciszek odwiedzi w niedzielę miasto, które w 2009 roku zostało dotknięte katastrofalnym trzęsieniem ziemi. Kataklizm niemal zniszczył jego historyczną zabudowę. Zginęło 308 osób, a ok. 1500 zostało rannych.

W czasie swojego kilkugodzinnego pobytu w stolicy Abruzji w środkowych Włoszech, papież weźmie udział, w bogatej w tradycje, pielgrzymce odpustowej „Perdonanza Celestiniana”. Ta trwa dwa dni- 28 i 29 sierpnia. Nawiązuje do papieża Celestyna V, który z okazji koronacji 29 sierpnia 1294 w Santa Maria di Collemaggio zapowiedział, że w przyszłości w te dwa dni każdy wierzący katolik będzie mógł uzyskać całkowite odpuszczenie kary za grzechy. Arcybiskup miasta L’Aquila kard. Giuseppe Petrocchi podkreślił, że Franciszek jako pierwszy papież od czasów Celestyna, po 728 latach otworzy Drzwi Święte. Podczas trzęsienia ziemi, 6 kwietnia 2009, centrum L’Aquili zostało niemal zniszczone, zginęło 309 osób. Odbudowa miasta trwa do dziś.

Franciszek wyruszy śmigłowcem z Watykanu o godz. 8.00, a po 25 minutach lotu przybędzie na stadion Gran Sasso w L'Aquili, po czym uda się samochodem na plac katedralny. Tam powita go kard. Petrocchi i przedstawiciele miejscowych władz. Papież wejdzie na modlitwę do katedry, która jest wciąż w ruinie po trzęsieniu. Na dziedzińcu przed katedrą skieruje pozdrowienie do rodzin ofiar, władz i obywateli, potem pojedzie samochodem do bazyliki Santa Maria in Collemaggio. O godz. 10.00 będzie przewodniczył Mszy św. na dziedzińcu świątyni i tam też odmówi modlitwę „Anioł Pański”.

Wczesnym popołudniem papież jest spodziewany z powrotem w Watykanie, gdzie w poniedziałek i wtorek w Nowej Auli Synodalnej zgromadzą się na konsystorzu nadzwyczajnym wszyscy kardynałowie, aby „zastanowić się nad nową konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium”, o reformie Kurii Rzymskiej.

Źródło:ekai