Lednica 2000: Zobacz, jak wyglądało Spotkanie Młodych! [WIDEO]

2022-06-06 15:39
Lednica 2000: Zobacz, jak wyglądało Spotkanie Młodych!
Autor: facebook/lednica200 Lednica 2000: Zobacz, jak wyglądało Spotkanie Młodych!

W weekend na Polach Lednickich po raz kolejny zebrała się młodzież z całej Polski! Hasłem tegorocznej edycji były słowa „Na krańce świata”, a symbolem – różaniec. Zobacz, jak wyglądało Spotkanie Młodych!

Ponad 20 tys. osób wzięło udział w odbywającym się 4 czerwca na Polach Lednickich XXVI Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Hasłem tegorocznej edycji były słowa „Na krańce świata”, a symbolem – różaniec.

Z młodymi spotkali się m.in. przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Spotkanie było transmitowane m.in. na kanale YouTube lednickiej wspólnoty.

„To z naszej drogi, z naszego wędrowania na krańce świata inni będą odczytywać kim Jezus jest dla nas” – mówił do młodych Prymas Polski, witając zebranych na Lednicy. Abp Polak podkreślał, że świat potrzebuje ich siły i entuzjazmu. Wezwał też młodzież do odbudowy świata.

„Ojciec Jan Góra puścił w ruch ten wielki ruch lednicki, który istnieje do dzisiaj i który istnieje mimo jego śmierci” – powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas spotkania z młodymi. Nawiązując do jego hasła, podkreślał też, że „Krańce świata są w samym człowieku”. „Wyjść na krańce świata, to znaczy wyjść do końca swoich możliwości, wyjść do końca swojego ducha, wyjść do końca tego zamiaru, który został w nas złożony. W końcu wychodzenie na krańce świata, to jest wychodzenie ku wieczności, wychodzenie ku tym miejscom, które nam przeznaczył Bóg w życiu wiecznym” – mówił.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka. Homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś. Wskazał w niej m.in. na wartość różnorodności w budowaniu wspólnoty i przestrzegał, że burzą wspólnotę ci, którzy „próbują narzucić jednolitość, jednakowe formy, jednakowe myślenie”. Metropolita łódzki podkreślał, że Duch Święty uzdalnia nas do budowania jedności i z tym nas posyła na krańce świata. „Nauczanie jest ważne, ale jest na służbie miłości” – przypomniał.

Na zakończenie Eucharystii abp Stanisław Gądecki dokonał uroczystego posłania na misje wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego.

Po Mszy zostały odtworzone na telebimie słowa skierowane do organizatorów i uczestników Lednicy przez Ojca Świętego podczas ostatniej audiencji środowej. Papież życzył obecnym, aby Duch Święty był dla wszystkich „wiatrem i ogniem” zachowującym od odrętwienia oraz pobudzał do ukochania wielkich ideałów i zaangażowania w służbie Kościoła i społeczeństwa.

Spotkanie zakończyło się o północy przejściem przez Bramę-Rybę. Jego duszpasterzem w tym roku był o. Tomasz Nowak OP.