Lipnica Murowana: przygotowania do 64. Konkurs Lipnickich Palm

2023-03-28 12:40
Palmy
Autor: Maciej Szczepańczyk

Będą kolorowe palmy sięgające nieba, występy zespołów regionalnych, kapel, orkiestr dętych oraz kiermasz rękodzieła i wyrobów tradycyjnych. Tak w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia, zapowiada się 64. edycja Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców południowo-wschodniej Polski.

Celem konkursu jest popularyzacja zwyczajów i obrzędów Niedzieli Palmowej, kultywowanie tradycji wykonywania lipnickich palm plecionych z wikliny i zdobionych zgodnie z miejscowym zwyczajem. Uczestnikami konkursu mogą być osoby indywidualne, rodziny, instytucje, organizacje społeczne, szkoły.

Można zgłaszać palmy wykonane według wzoru tej tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak: pędy wierzby (wiklina), suszone kwiaty, rośliny np. bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty i wstążki. Wiązanie powinno być wykonane z pędów wierzby. Do budowy palmy nie można używać drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych. Musi być wykonana tak, aby jej wykonawca był w stanie objąć ją dłońmi na wysokości 1 metra.

Lipniczanie i goście mogą przynosić konkursowe palmy na zabytkowy średniowieczny rynek w Niedzielę Palmową już od godziny 7:30.

Wykonawcy muszą przestrzegać kryteriów określonych w regulaminie. Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Nie jest to łatwe zadanie. Stawianie musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek. W przeszłości zdarzało się, że palmy się łamały. Regulamin przewiduje, że wykonawca może odciąć część złamaną, ponownie poddać palmę ocenie i mierzeniu, a następnie ją postawić.

Konkurs ma pięć kategorii. Będą palmy dziecięce do 3 metrów wysokości, palmy niskie od 3 do 7 metrów, a także palmy średnie od 7 do 14 metrów wysokości. Do Lipnicy przyjeżdża się oglądać palmy rekordzistki. To kategorie od 14 do 22 metrów wysokości i palmy najwyższe powyżej 22 metrów.

Palmy będzie mierzyła i oceniała Komisja Artystyczna w godzinach od 7.30 do 10.00. Występy zespołów regionalnych rozpoczną się o 8.00. Mszę św. w kościele zaplanowano na 11.00, a poprzedzi ją poświęcenie palm na rynku.

Ogłoszenie wyników 64. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego nastąpi około godz. 13.00.

Źródło:ekai