List apostolski o liturgii „Desiderio desideravi”. Opublikowano polskie tłumaczenie

2022-11-14 17:46
List apostolski o liturgii „Desiderio desideravi”. Opublikowano polskie tłumaczenie
Autor: episkopat.pl List apostolski o liturgii „Desiderio desideravi”. Opublikowano polskie tłumaczenie

Ukazało się polskie tłumaczenie Listu apostolskiego o liturgii pod tytułem „Desiderio desideravi”. Papież Franciszek ogłosił go 29 czerwca. Dokument jest zachętą do ponownego odkrycia soborowego nauczania oraz do pielęgnowania w Kościele piękna liturgii, tak aby umożliwiała ona faktyczne spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji.

Nie jest to nowa instrukcja z konkretnymi normami, lecz medytacja o liturgii i jej roli w ewangelizacji, aby zrozumieć jej głębokie znaczenie i stymulować rozwój formacji liturgicznej w Kościele. Papież przypomina, że wiara chrześcijańska jest spotkaniem z Jezusem żywym i liturgia to umożliwia. Eucharystia nie jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, lecz jej uobecnieniem.

List apostolski jest komentarzem do pierwszej części soborowej Konstytucji o liturgii Sacrosanctum Concilium, poświęconej naturze liturgii. List ten jest adresowany do duchownych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich oraz stanowi wyraz troski Ojca Świętego o poprawną formację liturgiczną Ludu Bożego.

„W moim przekonaniu, dokument powinien być przedmiotem studium dla duszpasterzy, zwłaszcza kapłanów zajmujących się formacją służby liturgicznej. To również lektura dla alumnów seminariów duchownych, a także wiernych, którym liturgia sprawowana we wspólnocie Kościoła jest szczególnie bliska” – powiedział bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

vaticannews / BP KEP

Fot. Vatican Media

Agnieszka Ścigaj: "Nie jesteśmy w bezpiecznej sytuacji, bo jesteśmy granicą wojny" [Sedno Sprawy]