Łódź: chłopiec w oknie życia

2022-11-01 19:08
Okno Życia
Autor: caritas.lodz.pl

W poniedziałek 31 października, w domu sióstr urszulanek w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 60, rozległ się dzwonek. To był znak, że w tamtejszym Oknie życia ktoś zostawił dziecko.

– O godz. 21:15 usłyszałyśmy dźwięk alarmu, więc bardzo szybko przybiegłam do Okna życia, i zobaczyłam, że czeka na mnie taki młodzieniec śliczny – opowiada s. Anna Reczko, przełożona. Miał przy sobie karteczkę z informacją, kiedy się urodził. Wiemy więc, że jest tygodniowym dzieckiem. Siostry zdecydowały, że będzie miał na imię Tadeusz.

Natychmiast powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję. Lekarz zbadał dziecko i stwierdził, że jest w dobrym stanie. Chłopiec został zabrany do szpitala. Zgodnie z procedurą, sporządzono też policyjny protokół. To już szóste dziecko w Oknie życia u sióstr urszulanek w Łodzi i czwarty chłopiec.

Okno życia to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Otwarte – uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc. Zgodnie z procedurą powiadamiane jest pogotowie ratunkowe i policja. W następnej kolejności zawiadamiany jest sąd rodzinny, by można było uruchomić procedurę adopcji. Konieczne procedury trwają kilka tygodni. W tym czasie sąd musi nadać dziecku dane personalne, ustanowić dla niego opiekuna prawnego, a następnie orzec adopcję. Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka mogą zawsze uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym w Łodzi, pod numerem telefonu: 607 161 580.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz Okien życia Caritas w Łodzi, działa jeszcze w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki Oknom życia, które powstały na terenie Archidiecezji, uratowano życie 16 dzieci.

W całym kraju jest prawie 70 takich miejsc w ponad 60 miejscowościach. 90% Okien życia w Polsce prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory pozostawiono w nich ponad 150 niemowląt.

Źródło: caritas.lodz.pl