Lourdes na trasie Tour de France

2022-07-21 17:22
Tour de France
Autor: PierreG_09/wikimedia commons

Etap Tour de France wystartował dziś spod sanktuarium maryjnego w Lourdes. Ten najsłynniejszy wyścig kolarski co kilka lat przejeżdża przez miasto. Tym razem zagościł tu na wyraźną prośbę jego mera. Po pandemicznej zapaści Lourdes potrzebuje pomocy i pozytywnej reklamy.

Rok temu, pierwszy obywatel maryjnego miasta spotkał się z dyrektorem Tour de France Christianem Prudhommem i poprosił go o pomoc. Dziesięć dni później zapadła decyzja: Lourdes znajdzie się na trasie wyścigu. Od niego rozpoczął się dziś ostatni etap górski w Pirenejach. Kolarze mieli do przejechania 143 km.

Pandemiczny kryzys rzucił Lourdes na kolanach. Miasto niemal w całości utrzymuje się z pielgrzymów i turystów, w szczególności dzięki kilkudniowym pielgrzymkom zorganizowanym, a te do Lourdes nadal nie wracają. Przed pandemią miasto gościło co roku 3,5 mln przyjezdnych. W 2020 było ich zaledwie 800 tys. Rok temu nie udało się przekroczyć progu 1,5 mln.

Na wizerunku miasta negatywnie odbiło się bezprecedensowe zamknięcie sanktuarium podczas sanitarnej blokady. Te zdjęcia obiegły świat i pozostały w społecznej świadomości. Teraz, Tour de France, który wystartował dziś spod sanktuarium ogłasza światu, że Lourdes jest otwarte i czeka na przyjezdnych – mówi David Torchala, dyrektor biura prasowego sanktuarium. Jego zdaniem ten pozytywny sygnał jest dla miasta o wiele ważniejszy niż wymierne dochody z pobytu sportowców i kibiców, bo ci zatrzymali się tutaj tylko na jeden dzień.

Źródło:ekai