Lourdes: Narodowa Pielgrzymka Francuzów

2022-08-15 18:22
Lourdes
Autor: Preacherdoc/wikimedia commons

Z Maryją stańmy się świadkami nadziei” – te słowa towarzyszą 149. Narodowej Pielgrzymce Francuzów, która na uroczystość Wniebowzięcia przybyła do Lourdes. Bierze w niej udział ponad 4 tys. pątników, w tym 450 chorych. „Napływ pielgrzymów oznacza, że zaczynamy się podnosić z pandemicznej zapaści” – podkreśla wicedyrektor maryjnego sanktuarium.

Ks. Jean-Xavier Salefran przypomina, że podczas pandemii po raz pierwszy w historii sanktuarium, w marcu 2020, jego drzwi zostały zamknięte dla pielgrzymów. Był to dla wszystkich bardzo trudny czas. „Ludzie zaczynają wracać, ale wciąż nie są to liczby sprzed pandemii” – mówi francuski kapłan. Wtedy, co roku, Lourdes gościło 3,5 mln przyjezdnych. W 2020 było ich zaledwie 800 tys. W ubiegłym roku nie udało się przekroczyć progu 1,5 mln.

W sanktuarium wróciły procesje ze świecami, które cieszą się ogromną popularnością. Kąpiel w basenach wciąż jednak zastępuje „gest wody”. To oznacza, że pielgrzymi nie mogą się w niej zanurzać, a jedynie obmyć twarz i ręce. Dyrektor Narodowej Pielgrzymki podkreśla, że świat potrzebuje dziś nadziei oraz jej świadków i właśnie to orędzie płynie w tym czasie z Lourdes.

W uroczystościach odpustowych uczestniczą m.in. grupy ukraińskich pielgrzymów, a podczas modlitwy płynie błaganie o pokój w Ukrainie. Międzynarodowej modlitwie w tej intencji przewodniczy co wieczór proboszcz greckokatolickiej parafii w tym mieście.

Źródło:ekai