Lourdes: wizyta w sanktuarium tylko na jeden wieczór

2022-07-12 14:04
Lourdes
Autor: Preacherdoc/wikimedia commons

Władze najpopularniejszego sanktuarium maryjnego we Francji postanowiły wyjść naprzeciw pielgrzymom, którzy chcą odwiedzić Lourdes tylko na jeden wieczór. "Noce Lourdes", to wakacyjna propozycja, która pomaga wejść w duchowość tego miejsca nawet podczas krótkiego pobytu.

Wieczorne koncerty na dziedzińcu sanktuarium, a także codzienne procesje o godz. 21.00, połączone z iluminacją bazyliki i międzynarodowe Msze św. w grocie objawień o godz. 22.30 - to propozycja dla tych pielgrzymów, którzy do Lourdes przybywają jedynie na wieczór.

Letni program nazwany "Nocami Lourdes" to kolejna edycja duszpasterskich propozycji, inspirowanych zmieniającym się profilem osób, które odwiedzają sanktuarium. Wśród nich jest coraz więcej turystów, którzy nie znają historii ludzkich objawień i nie szukają w tym miejscu duchowych treści. Także ich gospodarze sanktuarium chcą zaprosić do poznania historii tego miejsca i przede wszystkim do chwili osobistego wyciszenia i modlitwy.

Lourdes to drugi po Paryżu cel podróż we Francji. Przed pandemią miasteczko odwiedzało rocznie około 3,5 mln turystów i pielgrzymów, w tym około 60 tys. osób chorych. Ale od dwóch lat boryka się ono ze skutkami przejściowych ograniczeń w turystyce i zbiorowych nabożeństwach: w 2020 r. przybyło tam 90 proc. mniej turystów, a rok później 75 proc. mniej niż przed pandemią.

Źródło:ekai