Lublana: dziś rozpoczyna się Europejskie Spotkanie Młodych

2023-12-28 18:22
Lublana
Autor: Berthold Werner/wikimedia commons

W słoweńskiej stolicy, Lublanie, rozpoczyna się Europejskie Spotkanie Młodych. Już po raz 46. organizuje je ekumeniczna Wspólnota z Taizé. Od 1978, na koniec każdego roku tysiące młodych ludzi, w wieku od 18 do 35 lat, różnych narodowości i wyznań gromadzi się na pięć dni w dużym europejskim mieście, żeby wspólnie się modlić i dzielić życie z mieszkańcami tego regionu oraz lokalnymi wspólnotami kościelnymi.

Jak wyjaśnia Wspólnota z Taizé, uczestnicy spotkania „wyruszają w drogę, zostawiając za sobą znajomy teren swoich domów, aby być przyjętymi i ugoszczonymi przez mieszkańców regionu, aby poznać i podzielić się z innymi swoim życiem i kulturą, aby spotkać innych młodych ludzi z całej Europy i z innych kontynentów, aby poszukiwać sensu życia poprzez modlitwę, ciszę i śpiew, osobistą refleksję i wymianę myśli, a także żeby razem rozpocząć nowy rok 2024”. W zamian „gospodarze otwierają drzwi swoich domów, przyjmują nieznajomych i chcą dzielić z nimi swoje życie przez ten krótki czas”, co „wymaga wzajemnego zaufania od każdego, a zatem spotkanie staje się znakiem tego, jak możemy żyć w solidarności i przyjaźni”.

Europejskie Spotkanie Młodych w Lublanie będzie trwało do poniedziałku 1 stycznia. Dziś uczestnicy przyjeżdżają do stolicy Słowenii i nawiązują pierwszy kontakt z goszczącymi ich wspólnotami. O godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Arena Stožice rozpoczęła się pierwsza wspólna modlitwa. Młodzież zostanie przyjęta albo przez mieszkańców, albo w miejscach wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych).

W piątek i sobotę, 29 i 30 grudnia, odbędzie się modlitwa poranna w goszczących wspólnotach, następnie spotkania w małych grupach, a także z osobami młodymi lub starszymi, zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. Po posiłku, o 13.00 rozpocznie się modlitwa południowa w różnych kościołach w centrum miasta, a po niej zaplanowano spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, zaangażowania w sprawy społeczne, kultury i sztuki. Po posiłku w Arena Stožice odbędzie się modlitwa wieczorna.

Niedziela, 31 grudnia, rozpocznie się od niedzielnych celebracji we wspólnotach. Następnie odbędą się spotkania w małych grupach, a także z osobami młodymi lub starszymi, zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty oraz posiłek. Na 15.00 zaplanowano spotkania uczestników z poszczególnych krajów w różnych częściach miasta. Tak jak w poprzednie dni, po posiłku w Arena Stožice odbędzie się modlitwa wieczorna, o 23.00 rozpocznie się tradycyjne czuwanie modlitewne w intencji pokoju na świecie, a potem „Festiwal Narodów”.

Na poniedziałek, 1 stycznia, zaplanowano celebracje Nowego Roku. Tego samego dnia młodzi wyruszą w drogę powrotną do domów.

Źródło:ekai