Lublin: dziś startuje Międzynarodowy Przegląd Filmowy „My Pokolenie JP2”

2024-02-09 13:28
Międzynarodowy Przegląd Filmowy „My Pokolenie JP2”
Autor: Archidiecezja Lubelska

W dniach 9-11 lutego w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbywa się Międzynarodowy Przegląd Filmowy „My Pokolenie JP2”. Celem jest przypomnienie postaci Jana Pawła II poprzez projekcje filmów dokumentalnych oraz fabularnych związanych z dokonaniami polskiego świętego. Pokazom towarzyszą dyskusje panelowe z reżyserami, dziennikarzami, nauczycielami akademickimi, pisarzami oraz osobami związanymi ze środowiskiem pokolenia, które zostało ukształtowane przez pontyfikat papieża Polaka.

Prezentacje filmów i panele dyskusyjne poprzedzi Msza św. o godz. 18.00 z udziałem uczestników przeglądu. Potem nastąpi uroczyste otwarcie, towarzyszącej przeglądowi, wystawy fotograficznej zdjęć osobistego fotografa papieskiego Arturo Mari.

Pokazy filmowe odbywały się od października 2023 do stycznia 2024 r. w wybranych miastach Polski, Włoch, Malty, USA, Argentyny i Niemiec.

W ramach Przeglądu zaprezentowane zostaną filmy m.in. „Zaczęło się od ucieczki” (reż. Maciej Czajkowski), „Credo” (reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki), „Metr od świętości” (reż. Przemysław Hauser-Schoneich) oraz „Moje życie dla Niego” (reż. Cezary Grzesiuk).

W przerwach między projekcjami zaplanowano dyskusje panelowe z udziałem twórców filmów oraz zaproszonych gości.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Pomysłodawcami przeglądu są Przemysław Häuser-Schöneich, ambasador Zakonu Maltańskiego na Karaibach, oraz ks. prof. dr hab. Robert Nęcek, szef Katedry Edukacji Medialnej w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Źródło: archidiecezja lubelska