Maturzyści odwiedzili Jasną Górę. Powierzyli egzaminy Matce Bożej

2021-10-05 18:53
Maturzyści odwiedzili Jasną Górę. Powierzyli egzaminy Matce Bożej
Autor: Archidiecezja Warszawska Maturzyści odwiedzili Jasną Górę. Powierzyli egzaminy Matce Bożej

Maturzyści z Archidiecezji Warszawskiej odwiedzili Jasną Górę. Ich pielgrzymce w tym roku towarzyszyło hasło "Nie lękajcie się!". Młodzi powierzyli Matce Bożej egzaminy maturalne, swoje plany, marzenia i przyszłość.

Młodzi warszawiacy wyruszyli z pielgrzymką na Jasną Górę. Towarzyszyło im hasło "Nie lękajcie się". - Prosimy, żeby Maryja dodawała nam otuchy, a Duch święty umacniał w codzienności - modlili się młodzi.

Czytaj także: Wizyta ad limina apostolorum: Odprawiono mszę św. w Bazylice św. Jana na Lateranie

Jak wyglądała pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę?

Młodym towarzyszył m.in. biskup pomocniczy Michał Janocha (w poniedziałek) i bp Rafał Markowski (we wtorek), który w południe odprawili dla nich Mszę św. w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Na zakończenie wypowiedzieli Akt Zawierzenia Matce Bożej maturzystów Archidiecezji Warszawskiej. Wcześniej maturzyści mieli okazję pomodlić się a chętni, także wyspowiadać się. Po Mszy świętej był czas na zwiedzanie jasnogórskiego klasztoru.

Bp Markowski zwracając się do maturzystów podkreślał: - Pamiętajcie, że w życiu religijnym przymusu być nie może. Wiara może się rozwijać tylko wtedy, kiedy człowiek naprawdę tego pragnie. Taka jest natura życia religijnego. Wkraczając w dorosłe życie zaczynacie pytać o sens życia: po co to wszystko? Przed tym pytaniem nikt nie ucieknie – zwrócił uwagę bp Markowski.  Przekonywał młodych, że “pytanie o sens powraca jeszcze mocniej, kiedy stajemy przed dylematem cierpienia, które dotyka nas lub naszych bliskich”.

“Każdy musi sobie sam odpowiedzieć jaki jest fundament, na którym chce budować swoje życie”. Bp Markowski podkreślił, że maturzyści stają wobec fundamentalnych decyzji życia.  “Te decyzje dotyczące matury, wyboru studiów, przyszłości – takie są, trzeba je przemyśleć i przemodlić” – mówił.

Czytaj także: "Nie lękajcie się": Co dzisiaj miałby na myśli papież Jan Paweł II? [DZIEŃ PAPIESKI]

Podzielił się też z młodymi refleksją ze spotkań z ludźmi, którzy czasem żałują swoich wyborów: “Nauczyliśmy się podejmować decyzje szybko, w biegu, ale czasu się nie cofnie. Na tym polega dojrzałość człowieka że potrafi swoje decyzje przemyśleć i przemodlić. Zostawić je w rękach Matki Bożej, która poprowadzi was po dobrych drogach życia”.

2 tys. uczniów na Jasnej Górze

Pierwsza grupa maturzystów m.in. z warszawskich Bielan, Ochoty, Woli, Żoliborza, Wilanowa i Ursynowa a także z Czerska, Kampinosu, Piaseczna, Warki i Konstancina-Jeziorny przyjechała do sanktuarium 4 października. Druga grupa młodzieży m.in. ze Starówki, Śródmieścia, Mokotowa i Ursusa oraz z podwarszawskich miejscowości (Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, Raszyn, Grójec i Tarczyn) zameldowała się na Jasnej Górze 5 października. W sumie to ok. 2 tys. uczniów klas maturalnych.

W zeszłym roku szkolnym ze względu na pandemię COVID-19 pielgrzymka maturzystów z Archidiecezji Warszawskiej nie odbyła się w zwykłej formule. W marcu 2021 w intencji maturzystów modlili się na Jasnej Górze bp Michał Janocha i księża z wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży warszawskiej kurii.

Archidiecezja Warszawska