Mediolan: liczba kleryków w największej diecezji Europy spadła o połowę

2023-04-12 9:24
seminarium duchowne
Autor: Shutterstock seminarium duchowne

W największej diecezji katolickiej w Europie coraz mniej młodych mężczyzn decyduje się zostać księżmi. Jak informuje włoski dziennik katolicki „L’Avvenire”, w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba kształcących się w Mediolanie spadła prawie o połowę.

Według raportu, jeszcze w roku akademickim 2013/2014 w mediolańskim seminarium było 150 kleryków; w obecnym jest ich tylko 78.

Liczby te nadal spadają, ponieważ jeśli chodzi o nowych kandydatów, archidiecezja w północnych Włoszech odnotowała stały roczny spadek tylko w ciągu ostatnich pięciu lat, z 24 w 2017 r. do 6 obecnie w 2022 roku. Z ponad 5 milionami katolików i ponad 1700 księżmi diecezjalnymi, archidiecezja mediolańska jest zdecydowanie największą diecezją w Europie.

Na ten dramatyczny spadek liczby nowych księży, zareagował arcybiskup Mediolanu Mario Delpini, który ogłosił w ubiegłym tygodniu reformę formacji kapłańskiej. A zakłada ona m.in., że seminarzyści mają mieszkać w małych grupach w parafii przez cały trzeci rok z pięciu lat studiów.

Źródło:ekai