Minister zdrowia apeluje do Episkopatu w sprawie noszenia maseczek w kościołach

2021-10-11 10:52

Adam Niedzielski zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego z prośbą o przypominanie wiernym w kościołach, zasad dotyczących zasłaniania nosa i ust.

Mając na uwadze zdrowie i życie obywateli, w tym wiernych Kościoła Katolickiego, zwracam się do Waszej Ekscelencji z prośbą o wspólne działanie, które szczególnie ma na celu ochronę słabszych przed możliwym zakażeniem" - napisał szef resortu. W specjalnym piśmie przekonuje, że jako minister zdrowia robi wszystko, by czwarta fala nie dotknęła Polaków równie mocno, jak trzy poprzednie.

Adam Niedzielski przypomina, że rząd zapewnił każdej osobie możliwość zaszczepienia się, co – jak podkreślił - w dużej mierze chroni przed zakażeniem, a na pewno przed ciężkim przebiegiem COVID-19."Niestety, biorąc pod uwagę liczbę zaszczepionych, nie jesteśmy w pełni chronieni przed zwiększoną transmisją wirusa. Nadal musimy ukierunkowywać nasze siły na jej ograniczenie oraz ochronę osób starszych, z osłabioną odpornością, przewlekle chorych, przez groźnymi konsekwencjami" – zaznaczył szef MZ.

Minister Niedzielski zwraca się arcybiskupa z apelem o przypomnienie w diecezjach, dekanatach oraz parafiach informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych. Jak zaznaczył, noszenie maseczek to, obok szczepień, główne narzędzie do walki z epidemią. "Proszę o tę pomoc i liczę na wsparcie ze strony Episkopatu w tej swoistej edukacji społecznej, dzięki której możemy ograniczyć zasięg czwartej fali epidemii, na czym nam wszystkim powinno zależeć" - podkreślił szef resortu zdrowia.

Przypomnijmy, że podobny apel dotyczący Covid 19 wystosowano 24 marca. To po spotkaniu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Episkopatu, bp. Artura Mizińskiego. Wspólnie zaapelowano wtedy do wszystkich proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach. “Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa” – podkreślono we wspólnym komunikacie.

Źródło:ekai