Młodzi Ukraińcy biorą udział w “Wakacjach z uśmiechem”

2022-07-14 10:18
Wakacje z uśmiechem
Autor: Fundacja ''Dzieło Nowego Tysiąclecia"

To są “Wakacje z uśmiechem”, dlatego staramy się zapewnić im chwilę wytchnienia, żeby na jakiś czas mogli zapomnieć o tym co się dzieje i spędzić czas z rówieśnikami - mówi jedna z wolontariuszek. Prawie stu młodych Ukraińców przyjechało na obóz wakacyjny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” udziela wsparcia zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Jednym z elementów programu stypendialnego są wakacyjne obozy formacyjno-wypoczynkowe. Od lat fundacja organizuje wyjazdy dla swoich stypendystów, ale w tym roku przygotowała trzy turnusy “Wakacji z uśmiechem” dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które odbędą się również w Opolu i Radomiu.

Pierwszy z nich, w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym “Dobre Miejsce” na Bielanach, kończy się 14 lipca. – W obozie brało udział 90 osób. To młodzi, którzy przyjechali z różnych miejsc, mają też różne doświadczenia – mówi ks. Paweł Walkiewicz, dyrektor domu i wiceprzewodniczący zarządu fundacji. Przez cały czas młodymi Ukraińcami opiekowali się wolontariusze, którzy są również stypendystami Fundacji.

Przez osiem dni uczestnicy odwiedzali ciekawe i ważne miejsca w Warszawie, dzięki czemu lepiej poznali polską historię i kulturę, ale też spędzili czas na integracji oraz zajęciach sportowych czy tanecznych.– To są “Wakacje z uśmiechem”, dlatego staramy się zapewnić im chwilę wytchnienia, żeby na jakiś czas mogli zapomnieć o tym co się dzieje i spędzić czas z rówieśnikami – opowiada wolontariuszka. – Jest wiele wzruszających i chwytających za serce sytuacji, oni się nawzajem bardzo wspierają, tworzą się też przyjaźnie.

Młodzi zwiedzili Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych zajęciach w Łazienkach Królewskich, ale odwiedzili również Straż Graniczną oraz parafię św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, ostatnie miejsce posługi bł. księdza Jerzego Popiełuszki. – Pokazujemy im historię Polski, aby mogli zobaczyć, że mamy wiele wspólnego, że też były sytuacje, kiedy musieliśmy walczyć o swoją wolność – podkreśla wolontariuszka.– Próbujemy przybliżyć im także ważne postaci Kościoła, zwłaszcza Jana Pawła II, który w 2001 roku był w Ukrainie. Chcemy o tym przypomnieć – mówi ks. Walkiewicz.

Każdego dnia uczestnicy, jeśli chcieli, mogli uczestniczyć we wspólnej modlitwie z opiekunami. Jak ważne to doświadczenie, pokazała niedzielna Msza Święta, po której młodzi integrowali się na placu przed kościołem bł. Edwarda Detkensa na Bielanach. – Te osoby nie mają wielkiego doświadczenia z Cerkwią czy Kościołem. Dlatego to było bardzo ważne doświadczenie, doświadczenie wspólnoty, bycia razem – mówi ks. Walkiewicz.– Nie spędziłabym lepiej tego czasu. Daję coś od siebie, ale mam poczucie, że jeszcze więcej dostaję od nich i to jest bardzo budujące – podkreśla wolontariuszka.

Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia” powołana w 2000 roku przez KEP to pokłosie pielgrzymki Jana Pawła do Ojczyzny w 1999 roku. Przez ponad 20 lat z jej pomocy  skorzystało kilka tysięcy młodych z całej Polski. Oprócz comiesięcznych stypendiów, fundacja zapewnia swoim stypendystom bogaty program formacyjno-integracyjny, którego fundamentem są coroczne obozy wakacyjne, ale też spotkania w poszczególnych diecezjach w ciągu roku. Stypendystów nazywa się “żywym pomnikiem” Jana Pawła II.

Źródło: archwwa.pl