Modlitwa pod Ścianą Płaczu o powrót zakładników ze Strefy Gazy

2024-01-11 19:29
Ściana Płaczu
Autor: Sheepdog85/wikimedia commons

Kilka tysięcy osób modliło się pod Ścianą Płaczu na Starym Mieście w Jerozolimie o powrót zakładników ze Strefy Gazy. Odpowiedzieli w ten sposób na wezwanie dwóch izraelskich głównych rabinów: aszkenazyjskiego Davida Lau i sefardyjskiego Yitzchaka Josepha, którzy zaprosili wiernych na "mały dzień pokuty" (Jom Kippur Katan), "aby płakać, prosić i błagać o niebiańskie miłosierdzie dla całego Izraela".

Oprócz czytania psalmów i modlitw o przebaczenie (selichot), modlono się o bezpieczeństwo zakładników i izraelskich żołnierzy. Wielokrotnie dęto również w szofary (baranie rogi), które zwykle rozbrzmiewają w Rosz ha-Szana, żydowski Nowy Rok i Jom Kipur, Dzień Pojednania.

Krewni osób porwanych przez islamistyczną organizację Hamas pokazywali na zatłoczonym placu zdjęcia zakładników i transparenty z wezwaniem: "Sprowadź ich do domu teraz". Plac i duża część Starego Miasta zostały zabezpieczone przez izraelską policję.

"Jom Kippur Katan" odnosi się do XV-wiecznego zwyczaju postu i odmawiania selichot w przeddzień nowego miesiąca. Pierwszy dzień miesiąca jest uważany za dzień radości, w którym post jest zabroniony. 

Pierwszy dzień żydowskiego święta Tu bi-Szwat, w którym przypada święto drzew, rozpoczyna się o zachodzie słońca w środę.

Źródło: ekai