Muzea Watykańskie: zwiedzanie w ostatnią niedzielę miesiąca- bezpłatne

2022-02-18 8:14 Justyna Bieniek
Muzea Watykańskie
Autor: Phothographer Jean-Christophe BENOIST/wikimedia commons

Muzea Watykańskie wracają do tradycji sprzed pandemii koronawirusa. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca będzie je można zwiedzać bezpłatnie.

Zbiory muzealne i Kaplica Sykstyńska będą otwarte dla gości w godzinach od 9.00 do 14.00, przy czym ostatni chętni będą wpuszczani o godz. 12.30 – poinformowała dyrekcja Muzeów na swojej stronie internetowej. Wcześniejsza rezerwacja biletów nie jest możliwa, a liczba zwiedzających będzie ograniczona. Zwiedzanie indywidualne i grupowe można zgłaszać z wyprzedzeniem i po odpowiednio niższej cenie. Trzygodzinne oprowadzanie będą prowadzili przewodnicy w językach włoskim i angielskim.

Ze względu na obowiązujące nadal przepisy pandemiczne, wejście do Muzeów będzie możliwe po okazaniu „zielonego paszportu” i w maseczkach FFP2. Paszport antykowidowy musi potwierdzać albo pełne zaszczepienie, albo ozdrowieńca. Bilet normalny kosztuje zwykle 17 euro, ulgowy – 8 euro, plus opłata rezerwacyjna.

Muzea Państwa Watykańskiego powstały ze zbiorów dzieł sztuki, które gromadzili kolejni papieże. Ich początki związane są z kolekcją dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II. Zostały udostępnione publiczności już w 1787 roku. Muzea Watykańskie są jednymi z najczęściej odwiedzanych na świecie świecie.

Zbiory wystawiane są kilku w połączonych ze sobą budynkach z różnych okresów i podzielone zostały na oddzielne muzea oraz wystawy.

Źródło:ekai