Mysłowice: pierwszy Grób Dziecka Utraconego

2022-11-02 13:09
Pomnik Dziecka Utraconego
Autor: Facebook.com/Fundacja Po Pierwsze Człowiek

Ciała dzieci martwo urodzonych, w tym te pozostawione przez rodziców w szpitalu, będą w Mysłowicach chowane we wspólnej mogile. Taki grób powstanie prawdopodobnie na cmentarzu przy parafii Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach.

Grób powstanie w Mysłowicach. Pomysłodawcą jest Fundacja "Po Pierwsze Człowiek". To będzie pierwszy w mieście, Grób Dziecka Utraconego. Warto dodać, że na brzęczkowickim cmentarzu, już od kilku lat stoi poświęcony im pomnik. Niedawno, 15 października, obchodzono Dzień Dziecka Utraconego.

Groby, w których chowane są dzieci zmarłe wskutek poronień czy ciąż pozamacicznych, znajdują się między innymi na cmentarzach przy parafii św. Józefa w Katowicach-Załężu i przy bazylice św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach. Taki grób jest też na cmentarzu komunalnym w Rybniku.

O to, by taka mogiła powstała w Mysłowicach, zabiega wspomniana Fundacja "Po Pierwsze Człowiek". – "Będzie to zarówno symboliczne miejsce pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, jak i rzeczywisty grób" – wyjaśniają na swojej stronie jej członkowie. Pomnik Dzieci Utraconych, który ma stanąć na ich grobie w Mysłowicach, zaprojektował architekt Miłosz Janczewski. Ma on postać białego marmurowego bloku z napisem "Jestem", z informacją "tu spoczywają dzieci utracone" oraz śladami dziecięcych stópek.

Koszt budowy pomnika nagrobnego to około 40 tys. zł. Fundacja "Po Pierwsze Człowiek" utworzyła już internetową zbiórkę, by zebrać te pieniądze. O pomoc apelowała też jedna z radnych podczas październikowej sesji. Wniosek poparli wszyscy radni.

Każdy rodzic, który nie ma grobu swojego dziecka lub ma go gdzieś daleko, będzie mógł w tym miejscu zapalić znicz, pomodlić się i pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem.

Źródło:gosc.pl