Na Filipinach ruszył proces beatyfikacyjny 13- letniej Niñi Ruiz Abad

2024-04-10 20:05
Niñi Ruiz Abad
Autor: Portrait of Catholic Saints/ wikimedia commons

13-latka z Filipin, która żyła głęboką miłością do Eucharystii i modlitwy, została ogłoszona sługą Bożą. 7 kwietnia w katedrze św. Wilhelma Pustelnika w mieście Laoag na wyspie Luzon uroczyście otwarto proces beatyfikacyjny Niñi Ruiz Abad. W uroczystości wzięła udział Jej matka, Corazon Abad, oraz siostra, Mary Ann Abad, wraz z licznymi przedstawicielami duchowieństwa i wiernych.

Filipinka przyszła na świat w rodzinie prawników w 1979 r. w Quezon City. Jej tata zmarł, gdy miała zaledwie 3 lata. Dziewczynka w ciągu całego swojego krótkiego życia wykazywała się wielkim nabożeństwem do Eucharystii i zaangażowaniem w ewangelizację – m.in. często rozdawała w szkole obrazki z Dzieciątkiem Jezus. Wielokrotnie powtarzała hasło „po pierwsze Bóg”, które stało się jej sloganem.

W wieku 10 lat Niña dowiedziała się, że ma kardiomiopatię przerostową – poważną chorobę serca. Powiedziała wtedy do mamy, podkreślając swoje zaufanie w Bogu: „nie martw się (…), wszystko w porządku”. Zmarła 16 sierpnia 1993 r., doznawszy zawału w szkole w Quezon City. Jej grób w mieście Sarrat, z którego pochodzili jej rodzice i w którym mieszkała z matką przez kilka lat, stał się miejscem modlitwy dla wielu wiernych.

Nihil obstat do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego wydano w Watykanie 10 marca. Zainicjowany w tym tygodniu proces może wynieść Niñę na ołtarze. Jeśli tak się stanie, będzie jedną z najmłodszych błogosławionych Kościoła katolickiego.

Źródło: Vatican News PL