Nagroda im. bp Romana Andrzejewskiego przyznana

2022-10-27 19:00
zboże
Autor: pexels

Janusz Byliński, działacz NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej , inżynier, ogrodnik i przedsiębiorca to tegoroczny laureat Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego. Decyzję jednomyślnie podjęła kapituła nagrody, która obradowała dziś pod honorowym przewodnictwem bp Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP.

Przyznając nagrodę za rok 2022, Kapituła przez osobę Laureata składa hołd wszystkim zaangażowanym w organizację w 1982 r. Pierwszych Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich, które rozpoczęły 40- letnią tradycję spotkań rolników na Jasnej Górze. W ślad za tym powstało specjalistyczne Duszpasterstwo Rolników, formujące rzesze światłych ludzi wsi i małych miejscowości.

Janusz Byliński został nagrodzony za inspirację, projekt i organizację pierwszych i następnych dożynek w ostatnim dziesięcioleciu panowania komunizmu w Polsce. Kapituła docenia również jego zaangażowanie w rozwój Duszpasterstwa Rolników na terenie kraju. Pomogło to przetrwać zdelegalizowanemu w stanie wojennym Związkowi „Solidarności” rolników. Na szczególne uznanie zasługuje zorganizowanie, wspólnie z rolnikami z mazowieckiego Zakroczymia, pierwszej Duszpasterskiej Wspólnoty Rolników. W stanie wojennym stała się ośrodkiem niezależnej kultury, kształcenia i pomocy dla represjonowanych rolników, członków „Solidarności”.

W wolnej Polsce Janusz Byliński aktywnie włączył się w pracę na rzecz zmian na polskiej wsi. Sprawował ważne funkcje państwowe, m.in. jako minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz organizator i prezes Warszawskiego Rolno – Spożywczego Rynku Hurtowego i strefy przemysłowej na Mazowszu. Janusz Byliński na przestrzeni tych lat nigdy nie zerwał swych związków z „Solidarnością” rolników Indywidualnych i Duszpasterstwem Rolników. Inspiracją jego licznych działań prospołecznych na rzecz szerokich kręgów środowisk wiejskich było społeczne nauczanie Kościoła.

Nagroda ustanowiona przez fundację „Solidarna Wieś” za zasługi dla rozwoju polskiej wsi i rolnictwa, wręczona zostanie po raz dziewiętnasty. Wśród laureatów znaleźli się m.in. prof. Andrzej Stelmachowski, kard. Józef Glemp, dr Barbara Fedyszak – Radziejowska, Zespół „Mazowsze” czy NSZZ RI „Solidarność”.

Nagroda zostanie wręczona w lutym 2023 r. w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło:ekai