Najwyższa palma w Lipnicy Murowanej miała 25,25 m

2022-04-11 15:39
Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej
Autor: lipniczanin.pl

Grand Prix w kategorii palm najwyższych podczas 63. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego zdobył ponownie Andrzej Goryl. Mieszkaniec Lipnicy Górnej przygotował najwyższą palmę, która mierzy 25 m i 25 cm.

Konkursy w Lipnicy Murowanej to już tradycja. Przyciąga tłumy mieszkańców i turystów. Dwa lata temu wydarzenie się nie odbyło ze względu na pandemię. Rok później konkurs udało się przeprowadzić, ale bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących. W tym roku do Lipnicy przyjechały już tłumy, by podziwiać wysokie palmy.

Konkurs rozpoczął się od stawiania palm, ich mierzenia i oceny. W kategorii palm najwyższych, wysokich, średnich i niskich zgłoszono 55 dzieł, a dziecięcych (do 3 metrów) było ponad 170.

Do konkursu mogą być zgłoszone palmy wykonane według wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby (wiklina), suszone kwiaty, roślinność zimozielona np. bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty i wstążki. Wiązanie palmy powinno być wykonane z pędów wierzby. Do budowy palmy nie można używać drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych.

Palma musi zostać postawiona pionowo siłą ludzkich rąk z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników.

Podczas 63. edycji Konkursu Lipnickich Palm, tę największą zrobił Andrzej Goryl. Jego dzieło liczyło 25 metrów i 25 cm wysokości. 24-latek wygrał też w ubiegłym roku, kiedy stworzył palmę o wysokości 26 metrów i 8 cm. Dodajmy, że do niego należy również rekord z 2019 roku. Wtedy pan Andrzej zrobił palmę wysoką na 37 metrów i 78 centymetrów.

Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Zainteresowanie było bardzo duże wśród mieszkańców. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie.

Źródło: KAI