Następne Europejskie Spotkanie Młodych w Słowenii

2022-12-30 21:15
Lublana
Autor: Berthold Werner/wikimedia commons

Gospodarzem kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, na przełomie 2023/2024 roku będzie stolica Słowenii – Lublana.

Decyzję ogłosili organizatorzy trwającego w Rostocku Spotkania Młodych. Kolejne odbędzie się, po raz pierwszy, w Słowenii. „Jednym z powodów jest fakt, że kraj ten znajduje się na skrzyżowaniu dróg między północą i południem oraz wschodem i zachodem Europy” – tłumaczył brat Alois, przeor wspólnoty z siedzibą we francuskim Taizé. Podkreślił, że Słowenia łączy w sobie otwartość i tradycję, nie bez znaczenia jest także wielka tradycja gościnności. Bracia z Taizé odwiedzają ten kraj od lat 60. XX wieku.

Dla chrześcijan w Słowenii jest to „niezwykła okazja”, by dołączyć do Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię – powiedział katolicki arcybiskup Lublany Stanislav Zore. Hierarcha wyraził radość, że będą oni mogli otworzyć drzwi swoich domów i parafii i przyjąć młodych ludzi z całej Europy od 28 grudnia 2023 do 1 stycznia 2024 r.

To może być dobra okazja do zaproszenia na spotkanie osób oddalonych od Kościoła. „W czasach rosnących podziałów i polaryzacji musimy pokonywać przeszkody, aby spotkać się ze sobą”, stwierdził abp Zore.

Źródło:ekai