Niderlandzcy trapiści w designerskich habitach

2022-01-11 13:30
Trapiści
Autor: Daniel Tibi/wikimedia commons

Zgromadzenia zakonne nie kreują nowych trendów w modzie. Dotyczy to również trapistów, znanych z produkcji piwa. Ale wkrótce mnisi z opactwa w niderlandzkim Koningshoeven koło Tilburga będą naprawdę stylowi- ubiorą się w designerskie habity.

Znana niderlandzka marka modowa, zaprojektowała dla tamtejszych mnichów nowy habit zakonny z bawełny organicznej oraz dżinsu wykonanego z recyklingu. Szczególnie praktycznym elementem jest kieszeń na piersi, w której mieści się różaniec. Jak zauważa niemiecka agencja katolicka KNA, trapiści są jednym z najbardziej surowych zakonów w Kościele katolickim. Ich habit jest znakiem pokory i prostoty.

Według opactwa, do współpracy doszło „ze wspólnego zamiłowania do rękodzieła” oraz odpowiedzialności za środowisko. Zrównoważony rozwój odgrywa dużą rolę w produkcji piwa przez mnichów, recyklingowi podlega np. woda, tłumaczyli niderlandzcy trapiści. W swoim opactwie Matki Bożej w Koningshoeven produkują je od 1884 roku.

A to nie pierwszy przypadek, gdy pomysły trapistów trafiają na pierwsze strony gazet. W styczniu otworzyli tzw. e-nowicjat. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej osoby zainteresowane życiem zakonnym mogą zapoznać się z wymaganiami oraz życiem w klasztorze trapistów.

Źródło:ekai