Nie chcieli się zaszczepić. Trzech żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej odeszło ze służby

2021-10-05 12:14
gwardia
Autor: pixabay

Od 1 października, aby wejść na teren Watykanu trzeba okazać paszport covidowy. Do nowych rozporządzeń Stolicy Apostolskiej, dostosowała się także Gwardia Szwajcarska, która wprowadziła obowiązkowe szczepienia.

Jak poinformował jej rzecznik, wszystkich gwardzistów poproszono o przyjęcie zastrzyku przeciw Covid 19. Trzech odmówiło i zdecydowało się odejść z tej formacji wojskowej, która, przypomnijmy, pełni służbę w Watykanie. Rzecznik Gwardii porucznik Urs Breitenmoser potwierdził te doniesienia. Zaznaczył jednak, że żołnierze odeszli z własnej woli.

Z kolei trzech innych gwardzistów, którzy wcześniej nie chcieli przyjąć szczepionki, zmieniło zdanie. Zostali tymczasowo zawieszeni w pełnieniu obowiązków do czasu zakończenia cyklu szczepień. Breitenmoser wyjaśnił, że podobne procedury stosowane są w innych armiach świata.

Gwardia Szwajcarska to najstarszy korpus wojskowy, który istnieje do tej pory na świecie i służy papieżom od 1506 roku. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę papieża i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo właśnie przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

Teraz gwardia liczy 135 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, wysportowani, którzy mają co najmniej 1,74 metra wzrostu. Najpierw jednak muszą odbyć służbę wojskową w swoim kraju. W Watykanie pracują co najmniej 25 miesięcy.

Źródło:ekai