„Nie lękajcie się”. Już dziś, 10 października- XXI Dzień Papieski

2021-10-10 7:30
Habemus papam!, 42 lata temu Karol Wojtyła został papieżem! Jak Ojca Świętego wspominają rodacy?
Autor: Wikimedia Commons/ Dennis Jarvis from Halifax, CC BY-SA 2.0,

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. Wierni łączą się w modlitwie z obecnym papieżem i zgłębiają nauczanie św. Jana Pawła II. Tego dnia Polacy gromadzą się na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniu modlitewnym, medytacjach i konferencjach. Tak będzie również dziś.

Tegoroczny Dzień Papieski będzie przebiegać pod hasłem "Nie lękajcie się". Jan Paweł II wypowiedział te słowa podczas homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku, na placu św. Piotra w Rzymie. Te dwa lęki, że Bóg zabierze nam wolność i obawa przed migrantami, wciąż się nie zmniejszają – zauważył kard. Kazimierz Nycz pytany o to, co dziś Jan Paweł II mógłby mieć na myśli, mówiąc do wszystkich- "Nie lękajcie się".

Dzień Papieski nierozłącznie wiąże się z Fundacją “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która powstała w 1999 r. po pielgrzymce Papieża Polaka do Ojczyzny. Jej działalność to nie tylko promowanie nauczania św. Jana Pawła, ale przede wszystkim program stypendialny, który pomaga młodym kontynuować kształcenie. Dlatego dzisiejszym obchodom Dnia Papieskiego, będzie towarzyszyć zbiórka pieniędzy dla zdolnych niezamożnych osób z małych miasteczek. Dzięki ubiegłorocznej, a także dzięki późniejszym wpłatom, opieką objęto 1800 stypendystów, uczniów i studentów.

Drugim ważnym polem działania Fundacji są nagrody Totus Tuus, przyznawane w przeddzień Dnia Papieskiego. "Katolickie noble" wręczane są ludziom, którzy przybliżają nauczanie papieża, m.in. na płaszczyźnie kultury i mediów. Tegorocznymi laureatami zostali dr Katarzyna Jachimowicz, Leszek Mądzik, Stanisław Grygiel i Wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu”. Nagrodę specjalną otrzymał Carl Anderson – Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczono 9 października podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

XXI Dzień Papieski rozpocznie Msza św. o godz.9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W intencji darczyńców odprawi ją przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W niedzielny wieczór zaplanowano też Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego: „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik, Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty. Koncert pokaże TVP1.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i podziękować darczyńcom za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędzie się wiele wydarzeń: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawiać się będą informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

Dziś we wszystkich kościołach zbierane będą pieniądze do puszek, na ulicach miast będą to robić wolontariusze. Nowe stypendia można także ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

Źródło: ekai, dzielo.pl