Nie żyje biskup Adam Odzimek. Przeczytaj kondolencje przewodniczącego Episkopatu

2022-03-16 16:06 STAN
Nie żyje biskup Adam Odzimek. Przeczytaj kondolencje przewodniczącego Episkopatu
Autor: episkopat.pl Nie żyje biskup Adam Odzimek. Przeczytaj kondolencje przewodniczącego Episkopatu

Zmarł biskup Adam Odzimek, a w środę 16 marca odbyły się uroczystości pogrzebowe. W związku z tym bp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał list z kondolencjami, który został odczytany podczas pogrzebu. Pełną treść publikujemy poniżej.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki złożył wyrazy współczucia wszystkim, których dotknęła śmierć bp. Adama Odzimka. „Zapewniam o mojej duchowej biskości i modlitwie, tak w intencji zmarłego, jak i rodziny i bliskich oraz diecezjan w Sandomierzu i Radomiu, którym tak gorliwie służył” – napisał Przewodniczący Episkopatu.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci, po długiej i ciężkiej chorobie śp. biskupa Adama Odzimka” – podkreślił abp Gądecki. Określił biskupa pomocniczego diecezji sandomiersko-radomskiej, a później diecezji radomskiej, jako: „gorliwego pasterza, wielkiego miłośnika Słowa Bożego, teologa, biblistę, wykładowcę przedmiotów biblijnych w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i w Radomskim Instytucie Teologicznym przy Wydziale Teologii KUL oraz na Wydziale Teologicznym UKSW w Radomiu”, a także swojego kolegę, którego poznał podczas studiów biblijnych na Papieskim Uniwersytecie Biblijnym w Rzymie.

Bp Odzimek zmarł 13 marca 2022 r. w Radomiu. Miał 77 lat.

Czytaj także: Ukraina: od początku wojny Rosjanie uszkodzili 28 obiektów sakralnych

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, dnia 16 marca 2022 roku

 Ekscelencjo, Księże Biskupie Marku, Księża Biskupi, Droga Rodzino i Przyjaciele Zmarłego, Uczestnicy Uroczystości Żałobnych,

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci, po długiej i ciężkiej chorobie śp. biskupa Adama Odzimka – biskupa pomocniczego diecezji sandomiersko-radomskiej w latach 1985-1992, biskupa pomocniczego diecezji radomskiej od 1992 do czasu przejścia na emeryturę w 2019 roku, gorliwego pasterza, wielkiego miłośnika Słowa Bożego, teologa, biblistę, wykładowcę przedmiotów biblijnych w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i w Radomskim Instytucie Teologicznym przy Wydziale Teologii KUL oraz na Wydziale Teologicznym UKSW w Radomiu, wreszcie mojego dobrego kolegę, którego poznałem podczas studiów biblijnych na Papieskim Uniwersytecie Biblijnym w Rzymie.

Bardzo pragnąłem osobiście uczestniczyć w dzisiejszych uroczystościach żałobnych, niestety ze względu na inne okoliczności, nie mogłem dziś przybyć do Radomia.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć wyrazy współczucia wszystkim, których zasmuciło odejście śp. biskupa Adama. Zapewniam o mojej duchowej biskości i modlitwie, tak w intencji zmarłego, jak i rodziny i bliskich oraz diecezjan w Sandomierzu i Radomiu, którym tak gorliwie służył.

Kościół w Polsce dziękuje dziś Bogu za życie i posługę biskupa Adama. W sposób szczególny za jego zaangażowanie w ramach prac Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza za przewodniczenie Komisji Episkopatu Polski do Spraw Trzeźwości w latach 1988-1998 oraz prace w ramach Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego, Komisji Charytatywnej i Podkomisji Biblijnej Konferencji Episkopatu Polski.

Słów pociechy i nadziei szukamy dziś w Słowie naszego Pana Jezusa Chrystusa: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki (Łk 11, 25-26).

„Niech aniołowie zawiodą cię do raju A gdy tam przybędziesz niech przyjmą cię męczennicy I wprowadzą cię do krainy życia wiecznego Chóry anielskie niechaj cię podejmą I z Chrystusem zmartwychwstałym Miej radość wieczną”.

Odpoczywaj w pokoju

Abp Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marek SOLARCZYK Biskup Radomski