Nie żyje kardynał George Pell. Miał 81 lat

2023-01-11 9:46
Kard.Pell
Autor: Kerry Myers/wikimedia commons

O śmierci duchownego poinformował jego sekretarz. Wcześniej donosiły o tym australijskie media. Kard. Pell to były arcybiskup Sydney i były prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej - przypomniała katolicka agencja prasowa CNA. Kolegium Kardynalskie liczy teraz 223 członków, w tym 125 ma prawo udziału w konklawe.

Kardynał Pell był metropolitą Melbourne i Sydney, członkiem Rady Kardynałów - doradców papieża Franciszka. Porządkował watykańskie finanse. W 2017 roku został oskarżony o molestowanie seksualne. Doniesienia te, którym kardynał stanowczo zaprzeczał, początkowo nie przeszkadzały mu w pełnieniu odpowiedzialnych funkcji w Kościele australijskim, a potem w Watykanie. 29 czerwca 2017 roku– częściowo pod naciskiem, częściowo z własnej inicjatywy – wrócił do Australii, aby wyjaśnić wszystkie sprawy. Papież zawiesił jego działalność na stanowisku przewodniczącego Sekretariatu. W grudniu 2018 kardynał zrzekł się udziału w Radzie Kardynałów.

Po wielomiesięcznym procesie skazano go na 6 lat więzienia. W kwietniu 2020 Sąd Najwyższy Australii ostatecznie oczyścił kardynała ze wszystkich zarzutów i nakazał natychmiastowe zwolnienie duchownego. Purpurat wrócił do Watykanu, gdzie brał aktywny udział w życiu Kościoła, chociaż już bez pełnienia oficjalnych funkcji. 8 maja 2021, osiągnąwszy 80 lat, stracił prawo wyboru papieża.

Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 223 członków, z których 125 ma prawa wyborcze w przyszłym konklawe. 10 z nich powołał papież-Polak, 34 – jego następca i 81 – Franciszek, a wśród 98 kardynałów-nieelektorów, 38 mianował Jan Paweł II i po 30 – Benedykt XVI i Franciszek.

Źródło:ekai