Nie żyje ksiądz prałat Zdzisław Sochacki. Był proboszczem katedry na Wawelu

2021-09-02 19:42
Nie żyje ksiądz prałat Zdzisław Sochacki. Był proboszczem katedry na Wawelu
Autor: Archidiecezja Krakowska Nie żyje ksiądz prałat Zdzisław Sochacki. Był proboszczem katedry na Wawelu

Nie żyje ksiądz prałat Zdzisław Sochacki. Proboszcz katedry na Wawelu miał 67 lat. Pożegnał go m.in. abp Marek Jędraszewski. – Będzie nam brakowało księdza prałata. Wawel i katedra były jego „ukochaniem” – powiedział.

– Z wielkim żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci ks. prałata Zdzisława Sochackiego – powiedział abp Marek Jędraszewski. – Ostatnio cierpiał, ale nie poddawał się chorobie. Był twardym góralem, który uważał, że trzeba stać na posterunku do końca – mówił metropolita i podkreślił, że Zmarły dbał zarówno o rozwój i piękno katedry, jak i o jej duchową spuściznę, którą współtworzą groby polskich królów i pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich.

Ks. prałat urodził się w Suchej Beskidzkiej w 1954 roku. Po studiach na Papieskim Wydziale Teologicznym przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej, a także w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Od 1989 roku pełnił posługę wychowawcy, prokuratora i prefekta w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 2007 roku objął stanowisko proboszcza Parafii Archikatedralnej na Wawelu.