Niebawem ruszą prace nad nową wersją „Dyrektorium katechetycznego"

2022-03-17 16:18
Biblia
Autor: brak danych

Episkopat Polski rozpocznie wkrótce prace nad nową redakcją „Dyrektorium katechetycznego Kościoła katolickiego w Polsce” - postanowili biskupi na 391. zebraniu plenarnym. Od wejścia w życie obecnego "Dyrektorium" minęło w ubiegłym roku 20 lat.

Dyrektorium stanowi podstawę do opracowywania programu katechizacji i podręczników. Jest adresowane do odpowiedzialnych za katechezę biskupów, proboszczów, katechetów, rodziców, a także autorów programów i podręczników.

- To "Dyrektorium", które mamy, ma już ponad 20 lat. Ukazało się też nowe dyrektorium watykańskie. Mamy przede wszystkim nowe wyzwania, więc konieczny jest namysł nad kształtem katechizacji w Polsce, nadaniem priorytetów i kierunków działania. To będzie praca długa, ale konieczna - w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Drugim zagadnieniem, jakie w kontekście katechizacji podjęli biskupi na 391. zebraniu plenarnym Episkopatu, są działania Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie wprowadzenia obowiązku uczęszczania przez dzieci i młodzież albo na religię, albo na etykę - bez możliwości nieuczestniczenia w obydwu tych przedmiotach.

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła już wcześniej wsparcie dla tej inicjatywy. Zaznaczyła jednocześnie, że kwestia podjęcia tej decyzji nie leży po stronie Episkopatu a jest kompetencją rządu i ministra edukacji i nauki. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy ten obowiązek do polskich szkół miałby zostać wprowadzony. - Sprawy idą w dobrym kierunku, ale trudno teraz podać konkretną datę - zaznaczył bp Osial.

Biskupi rozmawiali też o posłudze katechisty. - To jest odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, aby powoływać w naszej rzeczywistości katechistów. Ich posługa będzie związana z parafią i realizowana głównie w optyce nowej ewangelizacji - docierania do tych, którzy są gdzieś z boku, przeżywają różne kryzysy - wyjaśnił przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

Na zebraniu plenarnym poruszono także kwestię odpowiedzi Kościoła w Polsce na ewentualne potrzeby katechizacji dzieci ukraińskich, które przybyły do Polski w tych dniach w związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainę. Bp Osial zwraca uwagę, że ta kwestia jest bardzo złożona. - Musimy mieć świadomość, że to są przede wszystkim dzieci wyznania greckokatolickiego bądź prawosławnego. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, to my otwieramy nasze serca. Jeśli oni będą chcieli uczestniczyć w naszych zajęciach lekcji religii, to jak najbardziej jest to możliwe. Ale chcemy przede wszystkim szanować ich decyzje i ich wyznanie. Mamy w Polsce Kościół greckokatolicki, który również organizuje lekcje religii. To są ich kompetencje, ich prawo, a co życie pokaże - zobaczymy - powiedział bp Wojciech Osial.

Źródło: KAI