Nigeria: kolejny kapłan zamordowany

2022-07-20 13:26
Kapłan zginął tragicznie na urlopie we Włoszech. Nie żyje ks. Kazimierz Klawczyński
Autor: Pixabay.com Kapłan zginął tragicznie na urlopie we Włoszech. Nie żyje ks. Kazimierz Klawczyński

Katolicka diecezja Kafanchan w Nigerii poinformowała o „makabrycznym morderstwie” ks. Johna Marka Cheitnuma. Kapłan został porwany 15 lipca razem z ks. Donatusem Cleopasem, przy czym ten ostatni bezpiecznie uciekł z rąk porywaczy.

Ks. John Mark Cheitnum, uprowadzony z plebanii parafii Chrystusa Króla w Yadin Garu, w Lere w stanie Kaduna, został brutalnie zabity przez porywaczy jeszcze tego samego dnia, w piątek 15 lipca – napisał w oświadczeniu kanclerz nigeryjskiej diecezji. Ciało duchownego zostanie złożone w grobie w czwartek, 21 lipca podczas uroczystości, która rozpocznie się Mszą świętą w katedrze św. Piotra w diecezji Kafanchan. Jednocześnie zaapelowano do wiernych o powstrzymanie się od wszelkich odruchów zemsty. Kierownictwo nigeryjskiej diecezji katolickiej ogłosiło „dwudniową żałobę”. „Niech dusza ks. Johna Marka i dusze wiernych zmarłych spoczywają w pokoju" – prosi kanclerz diecezji Kafanchan.

Nigeria zmaga się z falą przemocy uzbrojonych gangów, które często dokonują zabójstw i porwań dla okupu - głównie w niechronionych społecznościach wiejskich. Od 2009 roku, od utworzenia organizacji terrorystycznej Boko Haram, mającej na celu przekształcenie zachodnioafrykańskiego kraju w państwo islamskie, doświadcza ono poważnych niepokojów wewnętrznych.

To jedno z największych ugrupowań islamistycznych w Afryce, przeprowadza masowe ataki terrorystyczne na różne cele, w tym na grupy religijne i polityczne, a także cywilów. Sytuację w zakresie bezpieczeństwa dodatkowo komplikuje postawa przeważnie muzułmańskich pasterzy Fulani, zwanych również milicją Fulani, którzy często ścierają się z chrześcijańskimi rolnikami.

Zabójstwo ks. Johna Marka jest kolejnym po serii innych zabójstw osób duchownych i wyznawców chrześcijaństwa w tym najludniejszym kraju Afryki.

Źródło:ekai