Nowa kaplica na kołach dla Matki Bożej Jasnogórskiej

2023-01-17 19:54
Kaplica na kołach
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Po prawie 20 latach i tysiącach przejechanych kilometrów, Obraz Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej ma nowy specjalny samochód-kaplicę. To nim przewożony jest podczas peregrynacji w polskich parafiach. Wyjątkowa kaplica jest już w drodze.

Jedyna w swoim rodzaju „kaplica na kołach” to specjalnie przygotowany volkswagen. Jego wyposażenie dostosowane jest do przewożenia 80-kilogramowego Obrazu Nawiedzenia.

Jak wyjaśnia o. Dariusz Nowicki, jeden z kustoszy Obrazu Nawiedzenia, na co dzień odpowiedzialny za przebieg peregrynacji, firma, która przygotowała samochód miała nie lada wyzwanie, choć „urządzała” już i poprzedni samochód-kaplicę. – Jak podkreślali jej pracownicy, był to dla nich zaszczyt, że mogli to zrobić dla wiernych i przede wszystkim dla Matki Bożej, a my cieszymy się, że się udało – stwierdził o. Nowicki. Tak jak dbamy o Kaplicę Matki Bożej na Jasnej Górze, tak też troszczymy się o tę wyjątkową, która staje się komnatą dla Królowej w drodze. Chcemy, żeby to było miejsce godne, dostojne, bo przecież dla nas, dla wiernych to spotkanie z Matką Bożą – dodaje paulin.

Samochód wyposażony jest w specjalną platformę, na której obraz jest wysuwany. Jego wnętrze jest też odpowiednio podświetlone. Sam Obraz Nawiedzenia ma 1,6 m wysokości i 1,2 m szerokości, głębokość podstawy to 30 cm. Waży 80 kg.„Kierowcami Matki Bożej” jest dwóch paulinów kustoszy – wspomniany o. Dariusz Nowicki i o. Paweł Subik. – Bardzo dobrze mi się pełni tę służbę. Jest to niesamowite doświadczenie, szczególnie kiedy patrzy się na ludzi, którzy przeżywają swoje spotkania z Maryją, klękają, wzruszają się, płaczą. Mówimy, że zmienia się pobożność, zmieniają się czasy, ale jak patrzymy na to, co dzieje się przy obrazie, to tak jakby się czas zatrzymał.

Idea peregrynacji narodziła się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953-56 kard. Stefan Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do Milenium Chrztu Polski. Jego istotną częścią stała się peregrynacja, rozumiana jako wejście Maryi w codzienne życie społeczeństwa. Kopię Obrazu Jasnogórskiego poświęcił i pobłogosławił uroczyście 14 maja 1957 r. papież Pius XII. Jak później powiedział Prymas Wyszyński do wiernych na Jasnej Górze, „Obraz ten ma wędrować po Polsce jako widomy znak łączności katolickiej Polski ze Stolicą Świętą przez Maryję Jasnogórską”.

Peregrynacja odbywała się nawet pomimo „uwięzienia” Obrazu Nawiedzenia w czerwcu 1966 r. Symbolicznie pielgrzymowały wtedy: pusta rama, Ewangeliarz i świeca. Obraz powrócił na trasę po jego skrytym wywiezieniu z Jasnej Góry do Radomia 13 czerwca 1972 r. Pierwszy etap Nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce zakończył się w 1980 r.

W związku z Jubileuszem 600-lecia Jasnej Góry w 1982 r., Episkopat zdecydował o tygodniowym Nawiedzeniu w poszczególnych katedrach wszystkich diecezji w Polsce. Od 3 maja 1985 r. trwa tzw. druga peregrynacja powszechna po polskich parafiach. Od kwietnia 2022 r. odbywa się w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Teraz Maryja w znaku Jasnogórskiej Ikony pielgrzymuje po wspólnotach zakonnych, seminarium i innych miejscach jak hospicja czy więzienia.

Od 31 stycznia 2023 r. Obraz powróci do parafii dwóch ostatnich gnieźnieńskich dekanatów. Nawiedzenie zakończy się uroczyście 18 lutego w archikatedrze. Następnie Obraz trafi jeszcze do diecezji włocławskiej. Drugi etap zakończy się w archidiecezji częstochowskiej.

Źródło:ekai