Nowy odcinek Szlaku św. Jakuba w Polsce oficjalnie otwarty

2021-09-22 12:07
Droga Świętego Jakuba
Autor: camino.net.pl

Chodzi o odnogę szlaku w Głogowie, która będzie alternatywną drogą dla pielgrzymów. Otworzył ją oficjalnie i poświęcił nuncjusz apostolski w Polsce. Uroczystość odbyła się w zabytkowym kościele pw. Bożego Ciała.

Abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, 21 września uroczyście otworzył i poświęcił nowy fragment Szlaku św. Jakuba w Głogowie (Głogów – Stare Miasto). Uroczystości odbyły się w kościele pw. Bożego Ciała. Spotykamy się dziś, w tej świątyni, aby wziąć udział w ceremonii otwarcia utworzonego w bieżącym roku odcinka Szlaku św. Jakuba oraz poświęcenia i oddania do użytku nowego, miejskiego oznakowania tej drogi – mówił na wstępie Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Następnie historię świątyni przybliżył głogowski dziekan i miejscowy proboszcz ks. Stanisław Brasse. Po II wojnie światowej przez kilkanaście lat, praktycznie do 1960 roku, stał pusty bez sklepienia i rosły w nim drzewa. Dopiero w latach 60-tych wielkim zrywem ludzi ten kościół odbudowano – mówił.

Radości z otwarcia alternatywnego szlaku nie krył prezydent miasta – Dziś mamy płyty kamienne, które będą w Głogowie wyznaczać szlak pielgrzymom. Tak zostały oznaczone i szlak główny i alternatywny, który przechodzi przez Stare Miasto, gdzie można podziwiać wkład wielu pokoleń głogowian w odbudowę starówki i jej zabytków – mówił Rafael Rokaszewicz.

Na zakończenie bp Tadeusz Lityński podziękował zaangażowanym w realizację odnowienia istniejącego już szlaku i utworzenie nowej drogi – Wyrażam nadzieję, że dla pielgrzymów, głogowian, a nawet przypadkowych turystów, te tablice będą okazją do refleksji i modlitwy. A nawet może motywacja, aby skierować się na jakubową drogę prowadzącą do Chrystusa – zauważył biskup.

Z kolei nuncjusz pobłogosławił zebranych, a wcześniej poświęcił kamienne tablice, które będą prowadzić pielgrzymów. Jedna z nich zostanie wmurowana w elewację kościoła pw. Bożego Ciała.

Przypomnijmy, że Droga Świętego Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. To sieć dróg w całej Europie prowadząca do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Znajduje się tam ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Droga jest oznaczona muszlą św. Jakuba i żółtymi strzałkami.

Źródło: KAI