Nuncjusz apostolski na Ukrainie: apel papieża podnosi na duchu

2022-01-25 13:32
Nuncjusz Ukraina
Autor: Szyszka8075/wikimedia commons

Ludzie są wdzięczni Franciszkowi. W trudnych czasach, jakie przeżywa teraz Ukraina, świadomość, że nie jest się samemu i zapomnianym, już jest wielką pomocą " – stwierdził nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas w rozmowie z watykańskimi mediami.

Franciszek jest jedną z najbardziej szanowanych osobistości religijnych- podkreśla hierarcha. „Dlatego jego apel po modlitwie Anioł Pański w ubiegłą niedzielę został przyjęty jako bardzo ważna wiadomość, która podnosi na duchu, wyraża bliskość i solidarność, a w trudnych czasach, jakie przeżywa Ukraina, świadomość, że nie jest się samemu i zapomnianym, już jest wielką pomocą” – stwierdził watykański dyplomata.

Przypomniał, że od ośmiu lat we wschodnich regionach kraju trwa wojna, która stworzyła wiele problemów. „Są tacy, którzy stracili swoich bliskich, a ja osobiście spotkałem się z kilkoma osobami, które zostały ciężko doświadczone. Tacy, którzy stracili zdrowie, domy, pracę, ale to wszystko sprawiło, że Ukraińcy stali się silniejsi w obliczu trudności. Ryzyko ewentualnego zaostrzenia konfliktu jest przeżywane z większą odwagą. Jest niepokój, ale jednocześnie zauważyłem wielką miłości do ojczyzny i wielką determinację, aby robić swoje, jeśli pojawią się trudności.

Żyją tu rodowici Ukraińcy, są regiony z przewagą Rosjan, są też takie, gdzie jest znaczna obecność Polaków, ale w każdym miesiącu udało mi się zauważyć miłość do Ojczyzny ze strony wszystkich. Nie twierdzę, że nie ma żadnych trudności, ale wydaje się, że konflikt zwiększył integrację ludności w całym kraju” – powiedział abp Kulbokas.

Zwrócił uwagę, że w kościołach greckokatolickich i kościołach katolickich obrządku łacińskiego od 2014 r., czyli od roku, w którym rozpoczął się konflikt, podczas wszystkich celebracji eucharystycznych, a także podczas innych nabożeństw, zawsze jest chwila modlitwy o pokój. „W tych ostatnich jest jeszcze bardziej obecna, silniejsza, i będzie szczególnie obecna w najbliższą środę, 26 stycznia, na zaproszenie papieża Franciszka i w jedności z nim oraz wszystkimi ludźmi dobrej woli” – powiedział watykański dyplomata.

Podkreślił potrzebę wzięcia pod uwagę przede wszystkim naszego powołania jako wierzących w Chrystusa i jako istot ludzkich. „Papież Franciszek, przypomniał, że Ci, którzy realizują własne cele ze szkodą dla innych, gardzą własnym powołaniem jako istoty ludzkie, ponieważ wszyscy zostaliśmy stworzeni braćmi`. Prorok Izajasz powiedział: Bóg nie usłyszy twojej modlitwy, jeśli się nie nawrócisz, jeśli nie będziesz żył sprawiedliwością, jeśli nie będziesz żył miłosierdziem. Dlatego ta modlitwa, którą przeżywamy w intencji pokoju i jej sensem jest przede wszystkim to, abyśmy się nawrócili, abyśmy żyli wiernością Bogu, braterstwem i miłosierdziem wobec wszystkich, z pokorą, z odwagą, z kreatywnością, abyśmy powiedzieli Panu: `teraz powierzam wszystko w Twoje ręce`” – powiedział nuncjusz apostolski na Ukrainie.

Źródło:ekai