„Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją” - w Warszawie zaczęła się międzynarodowa konferencja

2021-09-20 11:12
KEP konferencja o ochronie dzieci
Autor: KEP

Spotkanie przedstawicieli Kościoła w Europie Środkowej i Wschodniej zorganizowały Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. Biorą w nim udział przedstawiciele 20 państw. Planowanych jest kilka wykładów oraz paneli dyskusyjnych, które będą skupiały się wokół takich zagadnień jak: "odpowiedzialność – rozliczalność – przejrzystość".

Spotykamy się dzisiaj, aby dzielić się doświadczeniami a także wspierać na drodze ochrony dzieci i inicjować konieczną współpracę – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na rozpoczęcie międzynarodowej konferencji o ochronie małoletnich. Wydarzenie zaczęło się w Warszawie 19 września i potrwa cztery dni.

Rozpoczynając obrady prof. Hanna Suchocka z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich przyznała, że początkowo wydawało się, iż problem wykorzystywania seksualnego ominął Europę Środkowo-wschodnią. Okazało się jednak, że nie jest to prawdą, dlatego uznaliśmy, że byłaby wskazana konferencja przedstawicieli tego regionu. Była premier wyraziła nadzieję, że będzie to początek wspólnej drogi mierzenia się z tym problemem.

Abp Gądecki podkreślił, że Episkopat Polski od lat podejmuje działania na polu ochrony małoletnich. W 2013 został powołany koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży, rok później powstało Centrum Ochrony Dziecka. Ponadto w każdej diecezji i zgromadzeniu zakonnym zostali ustanowieni duszpasterze osób skrzywdzonych, aby otaczać duchową opieką tych, którzy tego pragną. Oczywiście zranionym oferujemy także pomoc psychologiczną, ale dostrzegamy, że ten dramat ma także wymiar duchowy - podkreślił przewodniczący KEP. Zaznaczył również, że biskupi polscy zdecydowali o powołaniu Fundacji Świętego Józefa KEP, która od dwóch lat przeznacza środki finansowe na działania prewencyjne i edukacyjne oraz na pomoc pokrzywdzonym.

Hierarcha ocenił, że aby skutecznie chronić dzieci i pomagać skrzywdzonym należy przyznać, że nasze siły są zbyt słabe. Trzeba uczciwie przyznać, że popełniliśmy wiele zaniedbań wobec osób zranionych w Kościele. Tego rodzaju stanięcie w prawdzie nie powinno nas jednak prowadzić do defetyzmu czy rozpaczy, ale do duszpasterskiego nawrócenia – o którym mówi papież Franciszek – dzięki któremu ochrona dziecka czy niepełnosprawnego, a także pomoc skrzywdzonym staną się priorytetem nie tylko dla wybranych osób, ale także dla każdego z nas – stwierdził.

Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników konferencji mówił o potrzebie przyjęcia prawdy i szukania pokornie przebaczenia pokrzywdzonych i ocalałych. Franciszek zachęcał do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych, podkreślał, że ich dobro nie może zostać zepchnięte na drugi plan względem źle pojętej troski o wizerunek Kościoła, jako instytucji. Tylko przyjmując prawdę i szukając przebaczenia, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę, znów stanie się miejscem, w którym osoby w potrzebie, mogą czuć się bezpiecznie”. Ta skrucha, jak podkreślał ojciec święty, powinna przemienić się w konkretną drogę reformy.

W konferencji bierze udział prawie 80 osób. To reprezentanci Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego m.in. z Polski, Albanii, Chorwacji, Czech czy Rosji.

Źródło: KEP